Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

13 grudnia 2016


W ramach podpisanej w 1935 umowy z firmą Bofors (od 2005 w grupie BAE Systems) w latach 1937-1939 w Polsce wyprodukowano 414 szt. licencyjnych armat Bofors wzór 36 kalibru 40 mm l/60, w tym 168 wyeksportowano do Wielkiej Brytanii, Holandii i Hiszpanii. Przed rozpoczęciem produkcji Bofors dostarczył Wojsku Polskiemu 60 armat, które posłużyły do szkolenia dziewięcioosobowych działonów artlerii.

Początkowo produkowano je w Towarzystwie Starachowickich Zakładów Górniczych S.A. W Starachowicach, a następnie w Zakładach południowych w Stalowej Woli oraz w Fabryce Obrabiarek H.Cegielski w Rzeszowie. Polskie Zakłady Optyczne (dziś PCO) zajmowały się produkcją przeziernikowych celowników. Amunicja do dział produkowana była w Fabryce Amunicji w Skarżysku i w Wytwórni nr 2 w Kraśniku.

Sprowadzona do Muzeum Wojska Polskiego armata została zdobyta przez Niemców, po czym sprzedana do Finlandii, skąd trafiła do sił zbrojnych Szwecji. Ta armata służyła do końca lat 1970.,a ostanie swoje dni spędziła w 3. Pułku Artylerii Przeciwlotniczej w Norrtaelje na północ od Sztokholmu- mówiła podczas ceremoni jej przekazania – Lena Gillstroem, dyrektor BAE Systems Bofors AB w Szwecji, wspólorganizator i sponsor sprowadzenia armaty do Polski.

Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.