Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Piąta bateria Iron Dome w służbie

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 04 kwietnia 2013

Izraelskie wojska lotnicze rozpoczęły eksploatację 5. baterii systemu przeciwrakietowego/przeciw pociskom artyleryjskim Iron Dome.Według wcześniejszych zapowiedzi przedstawicieli izraelskiego resortu obrony, bateria Iron Dome przyjęta do wyposażenia w ostatnich dniach, różni się od poprzednich przede wszystkim nową aparaturą radarową. Zwiększa ona zakres pokrycia przestrzeni powietrznej, poprawiając skuteczność detekcji, a w konsekwencji także i eliminacji wrogich pocisków moździerzowych i rakietowych / Zdjęcie: MO Izraela

Bateria Iron Dome została rozmieszczona na południu kraju, w pobliżu miasta Ejlat. Rozpoczęcie przez nią służby stanowi potwierdzenie listopadowych zapowiedzi ówczesnego ministra obrony Izraela, Ehuda Baraka (Piąta bateria Iron Dome już wkrótce, 2012-11-05). W tym samym czasie izraelskie media podały informację o przebazowaniu na północ kraju 2 innych zestawów.

Głównym zadaniem wspomnianej baterii będzie ochrona terytorium kraju przez ostrzałem z Półwyspu Synaj. W ostatnich miesiącach w regionie tym odnotowano zwiększą aktywność ekstremistów (Kolejny incydent na Półwyspie Synaj, 2012-10-15), co zmusiło np. egipskie siły zbrojne do rozmieszczenia na tym terenie dodatkowych oddziałów (Izrael nie chce egipskich czołgów, 2012-08-24).

Ochrona Ejlatu przed zagrożeniem ze strony synajskich ekstremistów jest jednym z kluczowych zadań nowego ministra obrony Izraela, Mosze Jaalona. Region ten ma bowiem bardzo duże znaczenie gospodarcze, głównie ze względu na jego walory turystyczne. W przeszłości Tel Awiw kilkukrotnie decydował się już na czasową dyslokację baterii Iron Dome na tym terenie (Iron Dome przy granicy z Egiptem, 2012-08-20).

Warto dodać, że najnowsza bateria pierwotnie miała funkcjonować jako jednostka rezerwowa i uzupełnienie pierwszych 4. Dowództwo wojsk lotniczych Izraela zmieniło jednak wcześniejszą koncepcję po ocenie jej dużej przydatności w trakcie przeprowadzanej jesienią 2012 operacji wojskowej Filar Obrony. Była ona wówczas wykorzystywana do ochrony Gusz Danu, obszaru metropolitarnego obejmującego swym zasięgiem m.in. Tel Awiw.

Wdrożenie kolejnej baterii Iron Dome zbiega się w czasie z dwoma istotnymi wydarzeniami, mogącymi mieć wpływ na dalsze losy stale rozwijanego przez Izrael programu przeciwrakietowego. W marcu izraelskie media opublikowały raport 3 naukowców, krytykujących rzeczywistą skuteczność produkowanych przez Rafael Advanced Defense Systems i Israel Aerospace Industries zestawów (Minimalna skuteczność Iron Dome?, 2013-03-12).

Z kolei przed kilkoma dniami doszło do serii incydentów granicznych na północy i południu Izraela, w wyniku których terytorium tego państwa zostało ostrzelane z broni moździerzowej oraz pocisków rakietowych (Wymiana ognia u granic Izraela, 2013-04-04). To właśnie przed tego typu zagrożeniami chronić ma Iron Dome.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.