Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Typhoon z nowym uzbrojeniem i wyposażeniem

Lotnictwo wojskowe, 12 kwietnia 2013

BAE Systems prowadzi próby mające na celu przystosowanie myśliwca Eurofighter Typhoon do przenoszenia pocisków przeciwokrętowych Harpoon i nowych okularowych wzmacniaczy obrazu.Model Eurofightera z trzema pociskami przeciwokrętowymi AGM-84 Harpoon

Lakoniczny komunikat producenta informuje, że obecnie w jednym z naddźwiękowych tuneli aerodynamicznych w W. Brytanii prowadzone są badania modelu Eurofightera z podwieszonymi trzema modelami pocisków przeciwokrętowych Boeing AGM-84 Harpoon. Celem przedsięwzięcia jest zmniejszenie ryzyka związanego z uzbrojeniem samolotu w Harpoony.

Warto przypomnieć, że w 2011, w ramach promowania oferty dla Indii (Rafale i Typhoon w przetargu indyjskim, 2010-08-09), opublikowano rysunek morskiej wersji Eurofightera, uzbrojonej w pociski przeciwokrętowe Saab RBS-15. Typhoon został wówczas uzbrojony w dwa RBS-15, podwieszone pod skrzydłami.

Aktualna konfiguracja to dwa Harpoony na analogicznych węzłach i trzeci – pod kadłubem, zamiast zabudowywanego zwykle w tym miejscu zbiornika paliwa o pojemności 1000 l. Przystosowanie Eurofightera do przenoszenia pocisków przeciwokrętowych ma zachęcić do jego nabycia Malezję (Pięciu kandydatów w Malezji, 2013-03-29), Koreę Pd. (Szczegóły ofert dla Korei Pd., 2013-04-05) i potencjalnych nabywców z Bliskiego Wschodu.

 Pilot Typhoona wyposażony w NVG NG2000Ti / Zdjęcia: BAE Systems

BAE Systems ujawniło też, że w zakładach w Warton trwają próby w locie Typhoona, którego piloci mają do dyspozycji okularowe wzmacniacze obrazu (NVG) NG2000Ti, opracowane przez brytyjskie przedsiębiorstwo Fenn. Jest to prawdopodobnie nowa wersja NG2000A, o masie 590 g, która stanowić będzie standardowe wyposażenie samolotów Royal Air Force w przyszłości.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.