Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wozy wsparcia technicznego dla Danii

Wojska lądowe, 29 kwietnia 2013

Rheinmetall poinformował o otrzymaniu zlecenia na dostawę ciężkich wozów wsparcia technicznego (Heavy Tactical Recovery Vehicle) dla duńskich wojsk lądowych.Dania będzie pierwszym państwem kontynentalnej Europy, który wprowadzi do służby oferowane przez Rheinmetall wozy wsparcia technicznego HTRV. Wcześniej podobne konstrukcje zamówiły m.in. W. Brytania i Irlandia. Terminowa realizacja dostaw pierwszych transz wozów pozwoli na ich wykorzystanie w trakcie wycofywania duńskiego kontyngentu stacjonującego w ramach misji ISAF w Afganistanie

Porozumienie dotyczy 14 pojazdów HTRV, o masie 36 t. Ich dostawy mają rozpocząć się na początku 2014 i trwać do połowy 2015. Montaż wozów ma się odbyć na terenie zakładów MAN Trucks Bus w Danii, co jest tym samym spełnieniem wymogów zawartego w umowie offsetu.

Pojazdy bazują na sprawdzonym podwoziu ciężarówki SX45, z napędem 8x8, produkcji Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMV). Wozy cechują się dobrymi własnościami jezdnymi, zarówno na drodze, jak i w terenie. Opancerzenie zapewnia załodze ochronę przed ostrzałem z broni mało- i średniokalibrowej oraz eksplozją min lub improwizowanych ładunków wybuchowych. Pojazdy są przystosowane do pracy w temperaturach od -46oC do +49oC.

Wnętrze HTRV jest klimatyzowane, umożliwiając załodze operowanie w różnych warunkach pogodowych. W celu polepszenia ochrony załogi, w kabinie można zamontować uzbrojenie. Dodatkowo wóz jest zabezpieczony przed skutkami użycia broni masowego rażenia (NBC) / Zdjęcia: Rheinmetall Defence

HTRV mają służyć do wydobywania uszkodzonych/unieruchomionych pojazdów wojskowych o masie do 40 ton lub kontenerów o masie do 17 ton. Dzięki dużej automatyzacji całego systemu, wyszkolona załoga HTRV jest w stanie podjąć uziemiony pojazd w ciągu 4 minut. Ma to szczególne znaczenie w przypadku operowania w rzeczywistych warunkach bojowych.

Moduł wydobywczy dostarczy amerykańska Miller Industries Towing Equipment z Ooltewah w Tennessee. W jego skład wejdzie dźwig, mający możliwość obrotu w zakresie 360o i udźwig do 75 t, a także wciągarki: pomocnicze (Rotzler HZ090) i główna (Rotzler TR200).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.