Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Testy duńskich transporterów

Wojska lądowe, 02 maja 2013

Resort obrony Danii rozpoczął fazę testów poligonowych konstrukcji startujących w przetargu na nowy transporter opancerzony wojsk lądowych, następcę PMV M113.Dania zamierza nabyć 360 nowych pojazdów (z opcją na dalszych 206-450). Ponad połowę mają stanowić transportery piechoty oraz wozy dowodzenia. Pozostałe odmiany to: wóz inżynieryjny, ambulans, wóz zabezpieczenia technicznego i samobieżny moździerz / Zdjęcie: Snafu

Próby rozpoczęły się w połowie kwietnia na terenie poligonu Oksbøl i mają trwać do września br. W ich trakcie przedstawiciele wojsk lądowych będą chcieli ocenić potencjał operacyjny zaoferowanych konstrukcji, uwzględniając spełnienie aż 375 wymogów technicznych. Nowe wozy mają zastąpić 632 posiadane PMV M113 (Dania chce kupić transportery, 2012-08-11).

Za obsługę techniczną przekazanych do testów wozów odpowiadać mają producenci. Natomiast w czasie samych prób poligonowych pojazdami mają kierować specjalnie przeszkoleni przedstawiciele wojsk lądowych Danii.

Według aktualnego terminarza wyznaczonego przez Kopenhagę, zwycięzca przetargu ma być znany w połowie 2014. Wtedy też rozpoczną się finalne negocjacje w sprawie umowy, która zostanie podzielona na 2 porozumienia. Jedno z nich ma dotyczyć zakupu transporterów, a drugie ma regulować kwestie związane m.in. z wieloletnim programem wsparcia technicznego wozów w trakcie ich eksploatacji.

Przypomnijmy, że wśród zaoferowanych Danii konstrukcji testy wstępne przeszło 5 z nich: gąsienicowe CV90 Armadillo od BAE Systems, ASCOD General Dynamics European Land Systems i G5 z FFG Flensburger (Niemiecki demonstrator G5, 2012-03-13), a także kołowe Piranha V z General Dynamics oraz francuski VBCI z Nextera (Bliżej następcy duńskich M113, 2013-02-18).

Za faworytów przetargu uważane są francuski VBCI oraz niemiecki G5. Ten pierwszy ze względu na zastosowanie bojowe, m.in. w trakcie trwającej francuskiej kampanii w Mali (Francuzi wychodzą z Mali, 2013-04-11). Niemcy z kolei chwalą się wieloletnią współpracą ze stroną duńską, zarówno z rządową agencją zakupów wojskowych (Forsvarets Materieltjeneste, FMT) jak i podmiotami prywatnymi.

Nie bez szans na zwycięstwo pozostaje również CV90 Armadillo, ponieważ bwp CV9035DK jest obecnie eksploatowany przez Danię. Warto też zwrócić uwagę na ofertę koncernu General Dynamics, który w przetargu wystawił 2 konstrukcje. Może to dać mu dużą przewagę, ponieważ Kopenhaga nie wyklucza wyboru wozu kołowego i gąsienicowe.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra