Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

10 tys. pistoletów dla Policji

Przemysł zbrojeniowy, 05 maja 2013

Jutro o 12.00 ma nastąpić otwarcie ofert w przetargu na 10 tys. nowych 9-mm pistoletów samopowtarzalnych dla Policji. Jedynym kryterium wyboru jest cena broni.

Najbardziej popularny pistolet do amunicji 9 mm x 19 w polskiej Policji - produkowany na licencji w radomskim Łuczniku P99. Funkcjonariusze używają 69 tys. sztuk tej broni głównie w odmianie AS / Zdjęcie: Fabryka Broni

13 marca Policja opublikowała ogłoszenie o zakupie 10 tys. pistoletów samopowtarzalnych do naboju 9 mm x 19, w tym 9 500 bojowych i 500 szkolnych w wersji do treningu bezstrzałowego. Według pierwotnej wersji ogłoszenia termin składania ofert miał upłynąć 23 kwietnia. Do tego dnia wykonawca miał dostarczyć funkcjonariuszom nie tylko formularz ofertowy, wadium na poziomie 150 tys. zł, jak też dokumentację potwierdzającą spełnienia przez pistolet wymagań technicznych, ale też po jednej sztuce kompletu broni bojowej i szkolnej. Kryterium oceny broni jest w 100% cena oferty brutto. Rozpoczęcie dostaw broni miało rozpocząć się 30 maja, a zakończyć do 16 grudnia 2013. 16 kwietnia przedłużono postępowanie do 6 maja do godziny 11.30.

Policja poszukuje pistoletów samopowtarzalnych do naboju 9 mm x 19, działających na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, z mechanizmem spustowo-uderzeniowym z samonapinaniem typu SA/DA, DAO lub semi-DAO. Początkowo poszukiwano broni o żywotności lufy, zamka i szkieletu na poziomie 30 tys. strzałów, ale zrezygnowanego z tego warunku zmniejszając żywotność do 10 tys. strzałów. Pistolety mają być w kolorze czarnym lub ciemno-grafitowym. Magazynek musi mieścić przynajmniej 15 nabojów. Sam szkielet ma mieć uniwersalną szynę montażową MIL-STD-1913 w przedniej części i możliwość mocowania linki zabezpieczającej w chwycie. Policja chce broni z metalowymi mechanicznymi przyrządami celowniczymi wykonanymi z białymi znacznikami.

Obok P99 w dużej liczbie funkcjonariusze Policji wykorzystują austriackie pistolety Glock w trzech odmianach: standardowej G17, kompaktowej G19 i kieszonkowej G26 / Zdjęcie: Policja

Masa poszukiwanego pistoletu bez magazynka nie może przekraczać 720 g. Jego długość nie może być większa od 200 mm, szerokość od 37 mm, a wysokość od 140 mm (bez magazynka). Lufa ma mieć 90 mm lub więcej. Broń ma mieć wskaźnik załadowania (obecności naboju w komorze), może mieć dodatkowy bezpiecznik nastawny choć nie jest to wymagane. W skład kompletu ma wchodzić kabura i ładownica na magazynek wykonana z wytrzymałego tworzywa sztucznego, mocowana na pasach szerokości 50 mm, w kolorach czarnym i białym, jak też dostosowane do strzelców prawo- i leworęcznych.

Ciekawostką jest zamówienie 500 sztuk wersji szkolnej, która musi umożliwiać pracę mechanizmów, jak w oryginale. Policja zażyczyła sobie, aby ta wersja miała trwałe oznaczenie, odróżniające ją od modelu bojowego. Odmiana ta ma mieć możliwość załadowania amunicji do komory nabojowej, ale wymaganiem jest, aby nabój nie mógł być odpalony (spłonka nie może być zbita) przez co najmniej skrócenie grotu iglicy lub zaślepienie jej otworu w czole zamka. Pistolet szkolny ma być wyposażony w zaślepiony przewód lufy, a jego konstrukcja – gdyby odpalona została amunicja bojowa – musi zapewniać rozprężanie gazów prochowych i ich ujście do atmosfery bez możliwości wyrzucenia naboju z lufy.

Po raz pierwszy Policja zażyczyła sobie, obok broni bojowej, także 500 pistoletów szkolnych, jak widoczny na zdjęciu P99RG. Ma to usprawnić trening bezstrzałowy funkcjonariuszy, którzy w polskich warunkach bardzo rzadko ćwiczą z bronią na strzelnicy, nierzadko oddając tylko tuzin strzałów z broni służbowej rocznie / Zdjęcie: Walther

W skład kompletu broni – bojowej i szkolnej – wchodzi sam pistolet, dwa magazynki z donośnikami w jaskrawym kolorze, kabura, oddzielna ładownica, zestaw do czyszczenia, polska instrukcja i karta gwarancyjna, jak też plastykowe pudełko transportowe. Gwarancja na broń i magazynki ma wynosić co najmniej 60 miesięcy, na kaburę i ładownicę – 36 miesięcy. Dostawca zobowiązany jest też do przeprowadzenia szkolenia dla maksymalnie 40 mechaników w zakresie napraw warsztatowych.

Policyjne wymagania spełnia sporo dostępnych na polskim rynku pistoletów, jednak przede wszystkim P99 AS oferowany przez Fabrykę Broni (masa 698 g, wymiary 180 x 137 x 33 mm, długość lufy 102 mm, 15-nabojowy magazynek) i Glock 17 będący w ofercie przedsiębiorstw Cenzin i Kaliber (masa 625 g, wymiary 204 x 138 x 30 mm, długość lufy 114 mm, 17-nabojowy magazynek). Te dwie konstrukcje znajdują się już na wyposażeniu Policji.

Popularny pistolet szkolny Glock 17R. Podobnie, jak Walther P99RG dostarczany z czerwonym szkieletem, co umożliwia natychmiastowe odróżnienie broni bojowej od treningowej / Zdjęcie: Glock

W rywalizacji mogą wziąć udział nowi gracze na polskim rynku – Hubertus Pro Hunting z modelem Caracal C (masa 700 g, wymiary 167 x 123 x 28 mm, długość lufy 93 mm, 15-nabojowy magazynek, producent musiałby zaoferować broń z metalowymi przyrządami celowniczymi), jak też Metalexport S z chorwackim HS Produkt HS-9 (masa 705 g, wymiary 180,5 x 140 x 30 mm, długość lufy 102,5 mm, 16-nabojowy magazynek). W przypadku tych ostatnich wzorów wymagane jest stworzenie odmian szkolnych, ze szkieletem lub zamkiem w kolorze czerwonym, jak Glock 17R czy Walther P99RG, do tej pory nie oferowanych na rynku.

Polska Policja wykorzystuje 69 tys. pistoletów P99AS, produkowanych na licencji niemieckiego Carl Walther/Umarex Sportwaffen w radomskiej Fabryce Broni od 2001 (Umowa na P99 podpisana, 2008-04-24). Uzbrojenie funkcjonariuszy uzupełniają austriackie Glocki w odmianach G17, G19 i G26 (Policja wybiera Glocki G26, 2008-10-09). Wszystkie te konstrukcje zasilane są amunicją 9 mm x 19 (9 mm Parabellum), który zastąpił rosyjski nabój 9 mm x 18. Tym ostatnim strzelają używane wcześniej przez funkcjonariuszy pistolety P-64 i P-83, nadal pozostające w służbie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.