Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pionowy start F-35B

Lotnictwo wojskowe, 13 maja 2013

W Naval Air Station Patuxent River odbył się test pionowego startu seryjnego F-35B. Wcześniej tak startowały tylko prototypy tego samolotu.

Próbę pionowego startu F-35B przeprowadzili piloci doświadczalni Naval Air Station Patuxent River w stanie Maryland. Według flightglobal.com, odbyła się ona 10 maja. Wcześniej pionowo startowały tylko prototypy F-35B. Po raz pierwszy w 2001.

Pierwotnie dowództwo US Marine Corps wymagało od odmiany F-35 przeznaczonej dla tej formacji możliwości pionowego startu w warunkach bojowych. Okazało się jednak, że ograniczone możliwości napędu nie pozwolą na taki manewr z odpowiednią ilością uzbrojenia i paliwa (F-35 pełen wad, 2013-01-15). Zdecydowano więc o rezygnacji z tego wymogu i za wystarczający uznano skrócony start z możliwością pionowego lądowania bez uzbrojenia na okręcie z odpowiednim pokładem lub na przygodnym lądowisku. Podobnie eksploatowane są obecnie używane przez USMC pionowzloty Boeing AV-8B Harrier II.

Niedawno okazało się, że w warunkach wysokiej temperatury niemożliwe jest nawet pionowe lądowanie F-35B. Brytyjskie MoD (Ministry of Defence) ostrzegł o tym National Audit Office (NAO). Brytyjczycy wybrali F-35 jako myśliwce pokładowe swych nowych, dopiero powstających lotniskowców – HMS Queen Elizabeth i HMS Prince of Wales (Pierwszy brytyjski F-35B przekazany, 2012-07-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.