Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pionowy start F-35B

Lotnictwo wojskowe, 13 maja 2013

W Naval Air Station Patuxent River odbył się test pionowego startu seryjnego F-35B. Wcześniej tak startowały tylko prototypy tego samolotu.

Próbę pionowego startu F-35B przeprowadzili piloci doświadczalni Naval Air Station Patuxent River w stanie Maryland. Według flightglobal.com, odbyła się ona 10 maja. Wcześniej pionowo startowały tylko prototypy F-35B. Po raz pierwszy w 2001.

Pierwotnie dowództwo US Marine Corps wymagało od odmiany F-35 przeznaczonej dla tej formacji możliwości pionowego startu w warunkach bojowych. Okazało się jednak, że ograniczone możliwości napędu nie pozwolą na taki manewr z odpowiednią ilością uzbrojenia i paliwa (F-35 pełen wad, 2013-01-15). Zdecydowano więc o rezygnacji z tego wymogu i za wystarczający uznano skrócony start z możliwością pionowego lądowania bez uzbrojenia na okręcie z odpowiednim pokładem lub na przygodnym lądowisku. Podobnie eksploatowane są obecnie używane przez USMC pionowzloty Boeing AV-8B Harrier II.

Niedawno okazało się, że w warunkach wysokiej temperatury niemożliwe jest nawet pionowe lądowanie F-35B. Brytyjskie MoD (Ministry of Defence) ostrzegł o tym National Audit Office (NAO). Brytyjczycy wybrali F-35 jako myśliwce pokładowe swych nowych, dopiero powstających lotniskowców – HMS Queen Elizabeth i HMS Prince of Wales (Pierwszy brytyjski F-35B przekazany, 2012-07-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.