Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Przedolimpijski sprawdzian Ka-226T

Lotnictwo cywilne, 20 maja 2013

Śmigłowiec Kamow Ka-226T wykonał serię próbnych lotów poszukiwawczo-ratowniczych. Był to jeden z etapów przygotowań do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi.

Zwarta konstrukcja Ka-226T, uzyskana dzięki zastosowaniu układu współosiowych wirników nośnych i zespół napędowy złożony z 2 silników turbinowych Turbomeca Arrius 2G1, umożliwiają śmigłowcowi lądowanie na niewielkich obszarach, w trudnym terenie

Producent, koncern Wiertoloty Rossiji, poinformował, że próby przeprowadzono wczesną wiosną na Kaukazie, w rejonie miejscowości Krasna Polana, leżącej ok. 40 km od Soczi. Podczas przyszłorocznej olimpiady odbędą się tam m.in. zawody w biegach narciarskich, skokach narciarskich i kombinacji norweskiej.

W lotach wziął udział Ka-226T wyposażony w specjalny moduł medyczny. Na jego pokładzie znajdował się personel Południowego regionalnego centrum ratownictwa medycznego, ratownicy służby Rosinżiniring Ekspłuatacija, zajmującej się obsługą i eksploatacją stacji narciarskich w kaukaskich kurortach oraz inżynierowie prób w locie koncernu Wiertoloty Rossiji. Załogę wiropłata stanowili piloci-oblatywacze Paweł Kalinin i Jurij Timofiejew.

Celem prób było przeszkolenie w misjach ratowniczych i prowadzeniu intensywnej opieki medycznej na pokładzie śmigłowca. W ich trakcie przećwiczono najbardziej prawdopodobne scenariusze zdarzeń, jakie mogą zaistnieć podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014.

Podczas prób Ka-226T lądował na trasach narciarskich i na zboczach górskich w terenie przygodnym, a ekipy ratownicze podejmowały z nich rannych, przy pomocy wyposażenia pokładowego. Ewakuowani poszkodowani, o różnym stopniu obrażeń – od średnich do ciężkich – byli reanimowani podczas lotu.

Kabina Ka-226T, o wysokości 1,4 m, mieści jednego pacjenta na noszach / Zdjęcia: Wiertoloty Rossiji

Główny lekarz Południowego regionalnego centrum ratownictwa medycznego, Igor Deriugin podkreślał wysoki komfort i bezpieczeństwo pacjentów przewożonych we wnętrzu śmigłowca. Jego zdaniem zabudowany moduł medyczny umożliwia przeprowadzenie kompletnej intensywnej opieki medycznej podczas lotu, w tym także reanimacji i koniecznych procedur inwazyjnych.

Poprzednie ćwiczenia służb ratowniczych przed Olimpiadą w Soczi przeprowadzono jesienią 2011, także z udziałem Ka-226T (Prototyp Ka-226T w akcji, 2011-11-29). Konstrukcja ta została zakwalifikowana do finałowej rozgrywki we wstrzymanym niedawno przetargu na 197 lekkich śmigłowców obserwacyjnych dla wojsk lądowych i lotniczych Indii (Indie wstrzymują przetarg na lekkie śmigłowce, 2013-02-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.