Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

IDET 2013: Chemiczne Iveco

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 26 maja 2013

VOP CZ zaprezentował na zakończonych w piątek targach w Brnie interesująca propozycję pojazdu rozpoznania skażeń zabudowaną na bazowym wozie z rodziny Iveco LMV.

Pojazd wykorzystuje jako nośnik bazową wersję Iveco LMV

VOP CZ to zatrudniające 1,3 tys. pracowników przedsiębiorstwo powstałe w 2012 po zmianie nazwy VOP-026 Šternberk i wcieleniu do niego wcześniej w 2010 VOP 025 Nový Jičín (4 czeskie Pandury do Afganistanu, 2010-10-05, Pandury w czeskim wojsku, 2009-10-05), jak też instytutów badawczo-rozwojowych VTÚPV Vyškov, VTÚVM Slavičín (Termobaryczny GROM, 2010-12-24) i VTÚO Brno (Czesi konsolidują zakłady przemysłu obronnego , 2009-04-01).

Pokazany w Bronie pojazd IVECO (IDEB 2012: Czeskie LMV z ZSRD 07, 2012-05-05, Kolejne afery w Czechach, 2011-04-14, Czesi zamówili kolejne LMV, 2009-12-29) został przeznaczony do przeprowadzania rozpoznania chemicznego, radiologicznego i biologicznego, przy czym dwa pierwsze zadania może wykonywać także w ruchu. Załogę wozu stanowi zaledwie dwóch żołnierzy – kierowca i dowódca-operator. Zajmują oni miejsce w kabinie wozu zabezpieczonej przed skutkami skażeń. Zabudowa składa się z zestawu sensorów i jest całkowicie zdalnie sterowana ze stanowiska dowódcy wozu, podobnie jak mały pojazd bezzałogowy, który może np. pobrać próbkę gruntu.

Interesujący mechanizm pozwala na wypuszczenie i podniesienie zdalnie sterowanego robota automatycznie, bez opuszczania pojazdu / Zdjęcia: Paweł K. Malicki

Załoga dysponuje wielozadaniowym pulpitem, który może służyć do sterowania systemem zarządzania sensorami, systemem wymiany informacji oraz zdalnie sterowanym modułem EVPU ZSRD 07 z km MAG. Drugi monitor znajduje się na giętkim mocowaniu i może służyć dowódcy lub kierowcy.

Wojsko Polskie będzie poszukiwać następcy wysłużonych wozów BRDM-2Ch, warto więc spojrzeć na czeskie doświadczenia w tej materii. Prezentowany wóz przechodzi obecnie testy wojskowe i po pomyślnym ich zakończeniu rozpocznie służbę w siłach zbrojnych Czech.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra