Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Patrioty na północy Jordanii?

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 27 maja 2013

Władze Jordanii potwierdziły fakt prowadzenia rozmów z wybranymi państwami regionu w sprawie rozmieszczenia na swoim terytorium zestawów przeciwlotniczych Patriot.

W przeszłości USA rozmieszczały już zestawy przeciwlotnicze Patriot na terytorium Jordanii. Działo się tak m.in. przed inwazją na Irak, w marcu 2003 / Zdjęcie: US Army

Prowadzone rozmowy są pokłosiem ponad 2-letniej wojny domowej w sąsiedniej Syrii (Duże straty sił rządowych w Syrii, 2013-04-09). Władze Jordanii obawiają się ryzyka rozprzestrzenienia się konfliktu na własne terytorium, z czym borykają się już inne państwa ościenne (Al-Kaida odpowiedzialna za zamach w Iraku, 2013-03-14, Izraelskie ataki na Syrię, 2013-05-05). Stąd też chęć wzmocnienia stopnia ochrony północnej granicy zestawami przeciwlotniczymi Patriot. Przypomnijmy, że przed kilkoma miesiącami na podobne rozwiązanie zdecydowała się Turcja (Patrioty już w komplecie, 2013-01-22, NATO gotowe wysłać Patrioty do Turcji, 2012-11-19).

Warto pamiętać jednak, że o rozmieszczeniu Patriotów w Turcji zadecydowały sojusznicze zobowiązania pozostałych członków NATO. W przypadku Jordanii takie rozwiązanie jest mało realne, gdyż państwo to nie wchodzi w skład tej organizacji. Według doniesień medialnych, władze w Ammanie prowadzą rozmowy w sprawie udostępnienia nieokreślonej liczby zestawów Patriot z zaprzyjaźnionymi krajami w regionie.

Nie wiadomo jednak, o jakie państwa chodzi. Tego typu uzbrojenie posiada bowiem kilka państw Bliskiego Wschodu, w tym: Arabia Saudyjska (Modernizacja saudyjskich Patriotów, 2011-06-22), Izrael (Patrioty na północy Izraela, 2012-10-09), Kuwejt (Pociski PAC-3 dla Kuwejtu, 2012-07-26) oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA kupiły Patrioty za 3,3 mld USD, 2008-12-20).

O możliwości rozmieszczenia Patriotów na terytorium Jordanii media informowały już w kwietniu br. Mająca swoją siedzibę w Londynie arabska gazeta Asharq Al-Awsat pisała wówczas o zatwierdzeniu przez Biały Dom planów wzmocnienia jordańskiej granicy z Syrią 2 zestawami przeciwlotniczymi rozstawionymi obecnie na terytorium Kataru i Kuwejtu. Decyzja w tej sprawie miała zostać podjęta po marcowej wizycie prezydenta Baracka Obamy w Ammanie.

Jordania jest jednym z państw najbardziej zagrożonych rozprzestrzenieniem się wojny domowej w Syrii poza jej granice. Głównie ze względu na przyjęcie na swym terytorium ponad 500-tysięcznej grupy syryjskich uchodźców, a także niedawne deklaracje bliskiej współpracy z USA i Izraelem mającej na celu osłabienie sił reżimu Baszara al-Asada (USA wyślą żołnierzy do Jordanii, 2013-04-18, Jordania otwarta dla Izraela, 2013-04-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.