Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USA wyśle Patrioty i F-16 do Jordanii

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 04 czerwca 2013

Przedstawiciele dowództwa strategicznego USCENTCOM potwierdzili plany wysłania przez USA do Jordanii zestawów przeciwlotniczych Patriot oraz samolotów wielozadaniowych F-16.

Według dostępnych informacji, na ćwiczenia Eager Lion 2013 wysłana zostanie bateria Patriotów stacjonująca w Fort Bliss w Teksasie. Stamtąd pochodzi też 200-osobowy kontyngent wojskowy (z 1st Armored Division), o którego wysłaniu do Jordanii Pentagon informował w kwietniu / Zdjęcie: US Army

Patrioty i F-16 mają zostać wysłane do Jordanii w ramach rozpoczynających się w najbliższych tygodniach wielonarodowych ćwiczeń wojskowych Eager Lion 2013. Według przedstawicieli USCENTCOM, Sekretarz Obrony USA, Chuck Hagel, miał wyrazić jednak zgodę na zachowanie przynajmniej części omawianego uzbrojenia na miejscu w przypadku wyraźnej prośby ze strony władz w Ammanie.

W powszechnej opinii ewentualne pozostawienie na terenie Jordanii zestawów Patriot, a być może także F-16, stanowiłoby przyczynek do zwiększenia zaangażowania militarnego USA w syryjski konflikt wewnętrzny (Duże straty sił rządowych w Syrii, 2013-04-09). Stanowiłoby też krok zbliżający państwa zachodnie do utworzenia długo wyczekiwanej strefy zakazu lotów nad Syrią (Strefa zakazu lotów nad Syrią?, 2013-05-29), co miałoby w wyraźnym stopniu osłabić siły reżimu Baszara al-Asada.

Przypomnijmy, że o planach rozmieszczenia na terytorium Jordanii amerykańskich zestawów Patriot mówi się już od pewnego czasu (Patrioty na północy Jordanii?, 2013-05-27). Miałyby one chronić północne granice tego państwa przed ewentualnym atakiem lotniczym lub rakietowym z Syrii. Z podobnych względów przed kilkoma miesiącami baterie Patriot rozlokowane zostały też na południu Turcji (Zmiana holenderskiego dowództwa w Turcji, 2013-05-28).

Plan rozmieszczenia amerykańskich Patriotów oraz F-16 w Jordanii potwierdza, że państwo to stanowi jeden z kluczowych elementów ewentualnej interwencji militarnej Zachodu w Syrii. Świadczy o tym fakt systematycznego wzmacniania sił wojskowych USA stacjonujących w tym kraju (USA wyślą żołnierzy do Jordanii, 2013-04-18), a także gotowość władz w Ammanie do udostępnienia swojej przestrzeni powietrznej dla izraelskiego lotnictwa wojskowego w przypadku ewentualnych nalotów na tereny kontrolowane przez Damaszek (Jordania otwarta dla Izraela, 2013-04-23).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.