Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bułgaria rezygnuje z myśliwców?

Lotnictwo wojskowe, 09 czerwca 2013

Ministerstwo obrony Bułgarii zawiesiło procedurę zakupu samolotów myśliwskich co najmniej do końca 2013. Powodem jest pogłębiający się kryzys finansowy.

Bułgarskie lotnictwo wojskowe dysponuje obecnie 21 przestarzałymi myśliwcami MiG-21 i MiG-29. Na zdjęciu szkolno-treningowy MiG-29UB / Zdjęcie: MilAvia

O wstrzymaniu programu zakupu samolotów myśliwskich poinformował minister obrony Bułgarii Angeł Najdenow. Podstawowym powodem takiego kroku jest zwiększenie deficytu budżetowego Sofii do miliarda lewa (ok. 680 mln USD). Warto przypomnieć, że jeszcze na początku maja prezydent Bułgarii twierdził, że nowe myśliwce zostaną zamówione w ciągu miesiąca. Bułgaria miała przeznaczyć na zakup 8 myśliwców ok. 400 mln USD.

W 2011 bułgarskie ministerstwo obrony zwróciło się z zapytaniem o możliwość zakupu nowych bądź używanych myśliwców do kilku krajów, w tym USA, Francji, Niemiec, Szwecji, Izraela, Włoch i Portugalii. Pod koniec 2011 Komisja Europejska uprzedziła Sofię, że jej działania naruszają dyrektywę 2009/81/EC. Na jej podstawie każdy kraj Unii Europejskiej jest zobowiązany prowadzić otwarte i transparentne przetargi na zakupy sprzętu wojskowego.

Na początku 2013 okazało się, że Bułgaria prowadzi rozmowy na temat odkupienia od Portugalii 9 używanych myśliwców F-16 Block 15. Miały być one warte 700 mln lewa (Bułgaria wybrała portugalskie F-16?, 2013-01-05). Równolegle prowadzone były rozmowy o zakupie nowych szwedzkich myśliwców wielozadaniowych JAS39 Gripen lub używanych Eurofighter Typhoon od Włoch. Zgodnie z nowymi oświadczeniami, żadna z tych ewentualności na razie nie będzie realizowana.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.