Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bułgaria rezygnuje z myśliwców?

Lotnictwo wojskowe, 09 czerwca 2013

Ministerstwo obrony Bułgarii zawiesiło procedurę zakupu samolotów myśliwskich co najmniej do końca 2013. Powodem jest pogłębiający się kryzys finansowy.

Bułgarskie lotnictwo wojskowe dysponuje obecnie 21 przestarzałymi myśliwcami MiG-21 i MiG-29. Na zdjęciu szkolno-treningowy MiG-29UB / Zdjęcie: MilAvia

O wstrzymaniu programu zakupu samolotów myśliwskich poinformował minister obrony Bułgarii Angeł Najdenow. Podstawowym powodem takiego kroku jest zwiększenie deficytu budżetowego Sofii do miliarda lewa (ok. 680 mln USD). Warto przypomnieć, że jeszcze na początku maja prezydent Bułgarii twierdził, że nowe myśliwce zostaną zamówione w ciągu miesiąca. Bułgaria miała przeznaczyć na zakup 8 myśliwców ok. 400 mln USD.

W 2011 bułgarskie ministerstwo obrony zwróciło się z zapytaniem o możliwość zakupu nowych bądź używanych myśliwców do kilku krajów, w tym USA, Francji, Niemiec, Szwecji, Izraela, Włoch i Portugalii. Pod koniec 2011 Komisja Europejska uprzedziła Sofię, że jej działania naruszają dyrektywę 2009/81/EC. Na jej podstawie każdy kraj Unii Europejskiej jest zobowiązany prowadzić otwarte i transparentne przetargi na zakupy sprzętu wojskowego.

Na początku 2013 okazało się, że Bułgaria prowadzi rozmowy na temat odkupienia od Portugalii 9 używanych myśliwców F-16 Block 15. Miały być one warte 700 mln lewa (Bułgaria wybrała portugalskie F-16?, 2013-01-05). Równolegle prowadzone były rozmowy o zakupie nowych szwedzkich myśliwców wielozadaniowych JAS39 Gripen lub używanych Eurofighter Typhoon od Włoch. Zgodnie z nowymi oświadczeniami, żadna z tych ewentualności na razie nie będzie realizowana.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.