Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

JSM we wnętrzu F-35

Lotnictwo wojskowe, 11 czerwca 2013

Kongsberg poinformował o podwieszeniu pocisku JSM na belce uzbrojeniowej zabudowanej w wewnętrznej komorze uzbrojeniowej samolotu F-35 Lightning II.

Pocisk powietrze-powierzchnia JSM podwieszony w wewnętrznej komorze uzbrojeniowej F-35 / Zdjęcie: Kongsberg

Jest to kolejny etap sprawdzania sprawdzenia kompatybilności pocisku JSM z F-35, wykonywanych w ramach prac rozwojowych tego uzbrojenia. Próba polegała nie tylko na zamontowaniu pocisku w komorze, ale także na sprawdzeniu, czy JSM może być przenoszony w jej wnętrzu bez jakichkolwiek kolizji z elementami instalacji pokładowych i wyposażenia samolotu.

Co ciekawe, w relacji producenta, wydanej 7 czerwca można przeczytać, że próba została wykonana cztery tygodnie po pierwszej, polegającej na podwieszeniu pocisku na belce pod skrzydłem jednego z przedseryjnych Lightningów II (F-35 z JSM, 2013-03-13). Natomiast opublikowane wówczas zdjęcie zostało wykonane 27 lutego.

F-35 zaprezentowany w maju księciu Haakonowi podczas jego wizyty w zakładach Lockheed Martina. Uwagę zwraca podwieszenie pod skrzydłem aż 2 pocisków JSM / Zdjęcie: MO Norwegii

F-35A, które wejdą do wyposażenia Luftforsvaret (wojsk lotniczych Norwegii), mają przenosić dwa JSM w wewnętrznych komorach uzbrojeniowych. Co ciekawe, na zdjęciach pokazujących wizytę księcia Norwegii Haakona w zakładach Lockheed Martina w maju br., można zaobserwować F-35 z podwieszonymi 2 JSM pod skrzydłem, co oznacza, że maksymalnie Lightning II może przenosić aż 6 pocisków tego typu, jednak powodować to będzie utratę własności stealth.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.