Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Temat Rafale dla Indii wciąż żywy

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 20 czerwca 2013

Pomimo przeciągających się negocjacji w sprawie zakupu przez Indie 126 francuskich myśliwców Rafale, New Delhi jest pewne finalizacji rozmów i rozpoczęcia dostaw samolotów. Problemem mogą okazać się jednak zbliżające się wybory parlamentarne w kraju.

Pomimo wyraźnych różnic pomiędzy stronami przyszłego porozumienia związanych m.in. ze szczegółami współpracy francuskiego Dassault Aviation z indyjskimi przedsiębiorstwami, New Delhi jest przekonane, że uda sie wypracować ostateczne porozumienie. W ocenie ekspertów, przedłużające się negocjacje w sprawie zakupu myśliwców mogą być z kolei elementem strategii negocjacyjnej New Delhi. Podobnie zresztą, jak pojawiające sie co jakiś czas przecieki medialne o rzekomo wciąż aktualnej alternatywie w postaci nabycia Eurofighterów / Zdjęcie: MO Francji

W czasie trwającego salonu lotniczego Paris Air Show sekretarz stanu w ministerstwie obrony Indii, Jitendra Singh, wyraził pewność co do finalizacji negocjacji w sprawie zakupu francuskich myśliwców Rafale. Przypomnijmy, że rozmowy pomiędzy producentem, koncernem Dassault Aviation, a rządem w New Delhi oraz lokalnymi przedsiębiorstwami trwają od pierwszych miesięcy 2012. Wówczas to francuska konstrukcja okazała się zwycięską w realizowanym przez Indie przetargu, pokonują konkurencję w postaci Eurofightera (Indie wybrały Rafale, 2012-01-31).

Jak zapewnił Singh, rozmowy się cały czas kontynuowane. Odniósł się w tym przypadku do negocjacji producenta zarówno z władzami centralnymi, jak i lokalnymi przedsiębiorstwami branży lotniczej, którzy mieliby zostać zaangażowani w proces budowy samolotów. Warto bowiem przypomnieć, że według pierwotnych założeń, pierwsze 18 myśliwców zostanie dostarczone Hindusom bezpośrednio przez Dassault. Reszta ma być z kolei montowana na licencji przez Hindustan Aeronautics Limited (HAL).

To właśnie problemy z ustaleniem warunków współpracy przy budowie Rafale miały okazać się w ostatnich miesiącach jedną z głównych przyczyn opóźnienia negocjacji. Chodziło przede wszystkim o opinię strony francuskiej o nieprzystosowaniu technologicznym HAL do podjęcia sie wspomnianego zadania. Nie bez znaczenia jest też niechęć francuskich poddostawców Dassault Aviation do przekazania opracowanych przez siebie technologii przedsiębiorstwom indyjskim (Oficjalnie o opóźnieniu kupna Rafale, 2013-01-11).

Duży wpływ na tempo negocjacji miała również kwestia niedawnych problemów budżetowych indyjskiego resortu obrony (Indie nieprzygotowane na Rafale, 2013-01-07). Z tego względu termin zawarcia ostatecznej umowy o zakupie Rafale został przesunięty na nowy rok fiskalny, który rozpoczął sie 1 kwietnia br. (Nowy budżet obronny Indii, 2013-03-01).

Co ciekawe, ze słów Singha wynika, że do finalizacji rozmów z Dassault Aviation może dojść nie wcześniej niż w 2. połowie 2014. Wszystko ze względu na zaplanowane na kwiecień-maj tego roku wybory parlamentarne. W ocenie sekretarza stanu, trudno spodziewać się, aby w okresie kampanii wyborczej, która zdominowana ma zostać m.in. przez temat pogarszającej się sytuacji gospodarczej kraju, obecne władze zdecydowały się podjąć ostateczną decyzję o alokacji ponad 10 mld USD na zakup francuskich myśliwców.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.