Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejna katastrofa i zakaz lotów T-38C

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 02 maja 2008

Wczoraj rozbił się kolejny w ciągu 8 dni szkolno-treningowy T-38C należący do USAF. Załogi obu samolotów zginęły. Loty T-38C zostały zawieszone.

T-38C z bazy Sheppard. Te dwusilnikowe, naddźwiękowe samoloty zostały zmodernizowane, wyposażone w glass-cockpit, HUD i cyfrowy system symulacji działań bojowych / Zdjęcie: Jason Palmer

T-38C Talon z bazy Sheppard (ok. 200 km na północny zachód od Dallas) rozbił się wczoraj o 7:45 czasu lokalnego w czasie lądowania na lotnisku Wichita Falls. Obaj piloci – instruktor i uczeń – znajdujący się na jego pokładzie (ich nazwisk na razie nie ujawniono) zginęli (choć jeden zdołał się katapultować). Samolot należący do 80th Flying Training Wing wykonywał rutynowy lot szkolny.

Do poprzedniej katastrofy doszło 23 kwietnia (Dwie ofiary katastrofy T-38C). Rozbił się wówczas T-38C z bazy Columbus. Również wówczas obaj członkowie załogi zginęli.

Dowództwo USAF zdecydowało się zawiesić loty T-38C do czasu pełnego wyjaśnienia przyczyn obu katastrof. Amerykańskie wojska lotnicze używają obecnie około 450 samolotów tego typu różnych wersji (z 1100 dostarczonych w latach 1961-1972). Od czasu oblotu prototypu, w 1959, rozbiło się 189 T-38. W ich katastrofach zginęło 138 lotników.

W bazie Sheppard szkoleni są piloci z 13 państw NATO w ramach Euro-NATO Joint Jet Pilot Training Program. Wichita Falls Municipal Airport, w którym doszło do katastrofy, użytkuje pasy startowe wspólnie z Sheppard AFB. Loty z portu po katastrofie czasowo wstrzymano.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.