Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Egipt szykuje ofensywę na Synaju

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 16 lipca 2013

Siły zbrojne Egiptu planują przeprowadzenie ofensywy wojskowej przeciwko ekstremistom aktywizującym się w ostatnich tygodniach na terenie Półwyspu Synaj.

Mająca nastąpić w najbliższym czasie egipska interwencja wojskowa na Półwyspie Synaj wymuszona jest rosnącą aktywnością islamskich ekstremistów na omawianym obszarze. Zagrażają oni bezpieczeństwu państwa w chwili przechodzonego przez nie kryzysu politycznego. Zwiększona obecność wojskowa Egipcjan na półwyspie spotka się zapewne z krytycznym odbiorem ze strony sąsiedniego Izraela / Zdjęcie: The Jerusalem Post

Wzrost aktywności islamskich ekstremistów na Półwyspie Synaj zauważalny jest od czasu obalenia przez wojsko przed 2 tygodniami prezydenta Muhammada Mursiego. Od tego momentu praktycznie codziennie dochodzi do ataków na przedstawicieli egipskich sił bezpieczeństwa, które doprowadziły już do śmierci kilku żołnierzy i policjantów.

Do ostatniego z poważnych incydentów doszło w niedzielę (Strzelanina na Półwyspie Synaj, 2013-07-15). Grupa ekstremistów próbowała podpalić pojazd wojskowy. Zaatakowani żołnierze odpowiedzieli ogniem, w wyniku czego wywiązała się kilkugodzinna strzelanina.

Tego typu incydenty grożą destabilizacją nie tylko Półwyspu Synaj, ale także całego kraju (Gorąco na Półwyspie Synaj, 2013-05-21). Są więc dużym zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa, zwłaszcza w chwili, kiedy przechodzi ono przez jeden z największych kryzysów politycznych w ostatnich latach.

Z tego względu, w ramach działań wyprzedzających, siły zbrojne Egiptu planują przeprowadzenie ofensywy wojskowej na omawianym obszarze. Kair nie podaje co prawda zbyt wielu szczegółów dotyczących nadchodzącej operacji. Na podstawie przeszłych doświadczeń można się jednak domyślać, że będzie się ona wiązać z przebazowaniem na teren Półwyspu Synaj dużej liczby żołnierzy oraz ciężkiego sprzętu.

O ile zrozumiałe, działanie takie spotka się zapewne z szybką i krytyczną reakcją Izraela. Władze tego państwa każdorazowo w przeszłości krytykowały bowiem przypadki zwiększania obecności egipskich wojsk na terenie półwyspu (Izrael nie chce egipskich czołgów, 2012-08-24). Nadchodząca operacja może być tym bardziej kontrowersyjna, że jednym z głównych obszarów jej realizacji będzie północ Synaju, w pobliżu izraelskiej granicy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.