Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Australia poszerza współpracę z Indonezją

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 27 lipca 2013

Minister obrony Australii, Stephen Smith, zadeklarował gotowość poszerzenia współpracy wojskowej z Indonezją w obszarze obsługi technicznej okrętów podwodnych.

Na zdjęciu jeden z dziewięciu południowokoreańskich okrętów podwodnych typu Chang Bogo, ROKS Chang Bogo (SSK 61). Okręty tego typu zostały zamówione przez Indonezję pod koniec 2011. Udostępnienie instalacji portowych RAN dla ich obsługi technicznej pozwoli na utrzymanie stałego potencjału bojowego jednostek pomimo kolejnych lat służby / Zdjęcie: US Navy

Deklaracja padła z ust ministra Smitha wczoraj w czasie spotkania z jego indonezyjskim odpowiednikiem, Purnomo Yusgiantoro. Stanowisko australijskiego polityka dotyczyło wyrażonej przez obie strony zgody co do nawiązania szerszej współpracy związanej z obsługą techniczną, przeglądem i remontem okrętów podwodnych marynarek wojennych obydwu państw.

Smith koncentrował się w tym przypadku na australijskich jednostkach typu Collins (Koniec problemów z Collinsami?, 2013-07-22) oraz zamówionych przez Dżakartę w 2011 konwencjonalnych okrętach typu Chang Bogo, będących jedną z odmian niemieckich U209. Za ich budowę i dostawę odpowiada południowokoreańskie przedsiębiorstwo stoczniowe Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME).

Indonezyjskie okręty mają rozpocząć służbę w latach 2015-2018. Warto dodać, że 9 Chang Bogo znajduje się już w służbie w ramach marynarki wojennej Korei Południowej (Wodowanie kolejnego, koreańskiego U214, 2008-06-06).

Jednym z elementów propozycji Smitha jest udostępnienie Dżakarcie instalacji portowych w bazie królewskiej marynarki wojennej Australii (RAN), HMAS Stirling, na zachodzie kraju. Na jej terenie stacjonują wspomniane Collinsy oraz fregaty typu Anzac.

Deklaracja ministra Smitha, jeżeli zrealizowana, stanowić będzie kolejny przykład poszerzającej się australijsko-indonezyjskiej współpracy wojskowej. Innym z jej przejawów jest przekazanie lub odsprzedaż Dżakarcie 9 samolotów transportowych C-130H Hercules (Australia sprzedaje Herculesy, 2013-07-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.