Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ruszyła ofensywa na Synaju

Strategia i polityka, 29 lipca 2013

Siły zbrojne Egiptu rozpoczęły długo wyczekiwaną ofensywę na Półwyspie Synaj. Jej celem są aktywne w regionie bojówki islamskich ekstremistów.

Poza samym zwalczaniem islamistów, egipskie wojska starają się też zablokować w ramach prowadzonej operacji główne połączenia drogowe pomiędzy północą półwyspu a centrum kraju. Ich przedostanie się w głąb kraju mogłoby bowiem doprowadzić do jego destabilizacji oraz intensyfikacji walk pomiędzy zwolennikami obalonego  Muhammada Mursiego a siłami wojskowymi / Zdjęcie: RT

Operacja o kryptonimie Pustynna Burza rozpoczęła się w sobotę i trwać ma co najmniej 48h. Jej celem jest eliminacja jak największej liczby islamistów, aktywizujących się w ostatnim czasie na północy półwyspu, w pobliżu granicy z Izraelem (Gorąco na Półwyspie Synaj, 2013-05-21).

Według dostępnych szczątkowych informacji, w operacji mają brać udział oddziały wojsk lądowych, lotniczych oraz marynarki wojennej Egiptu. Warto przypomnieć, że Pustynna Burza była zapowiadana już od dawna (Egipt szykuje ofensywę na Synaju, 2013-07-16). Zanim jednak się rozpoczęła, egipskie wojska zdążyły przeprowadzić w regionie serię mniej skoordynowanych akcji przeciwko islamistom (Walki na Synaju postępują, 2013-07-19).

Pustynna Burza ma położyć kres atakom ekstremistów na egipskie służby bezpieczeństwa stacjonujące na półwyspie (Strzelanina na Półwyspie Synaj, 2013-07-15). Wydarzenia tego typu przybrały na sile wraz z chwilą obalenia na początku miesiąca prezydenta Muhammada Mursiego. Dla islamistów to bowiem właśnie armia i policja reprezentują siły stojące za dokonanym zamachem stanu.

Kair szacuje, że na terenie Półwyspu Synaj może znajdować się ok. 500 ekstremistów islamskich. Poza przedstawicielami służb bezpieczeństwa, celami ich ataków często pada też miejscowa ludność oraz rozmieszczone po drugiej stronie granicy izraelskie ośrodki miejskie (Ostrzał Ejlatu z Półwyspu Synaj, 2013-04-17). Z tego względu, pomimo formalnego sprzeciwu wobec zwiększania liczebności egipskich wojsk na Synaju (Izrael nie chce egipskich czołgów, 2012-08-24), władze w Tel Awiwie cicho wspierają prowadzoną przez Egipcjan operację.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.