Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Przetarg na korwety typu Ada od nowa?

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 14 sierpnia 2013

Według nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do tureckich władz, Ankara może zdecydować się na ponowne rozpisanie przetargu na budowę sześciu korwet typu Ada.

W ocenie komentatorów, ewentualna decyzja w sprawie rozpisania na nowo przetargu na korwety typu Ada, będzie miała podłoże czysto polityczne i mocno rewanżystowski charakter. Mogłoby to w dużym stopniu skompromitować władze centralne w Ankarze i wywołać niezadowolenie wśród kadry dowódczej marynarki wojennej / Zdjęcie: Turk Military

Informacja na ten temat pojawiła się w ostatnich dniach. Przypomnijmy, że w styczniu br. Ankara zdecydwała, że zwycięzcą ówczesnego przetargu na wspomnianą budowę 6 korwet typu Ada (program Miligem) zostało RMK Marine (RMK Marine zbuduje tureckie korwety, 2013-01-07). Wartość zlecenia miała sięgać 1,5-2,5 mld USD.

Według informacji przekazywanych przez osoby zbliżone do tureckiego rządu, premier tego państwa, Recep Tayyip Erdoğan, rozważa unieważnienie wyników niedawnego postępowania przetargowego i rozpisanie konkursu na nowo. Powodem mają być, paradoksalnie, niedawne zamieszki społeczne, do których doszło w większych miastach kraju, w tym m.in. w Ankarze.

W czasie masowych protestów w Stambule, część protestujących przeciwko władzy centralnej, miała schronić się na terenie jednego z hoteli grupy Divan. Podmiot ten jest częścią Koç Holding, w skład którego wchodzi także wspomniany RMK Marine. Nieoficjalnie, anulowanie wyników styczniowego konkursu miałoby więc stanowić formę ukarania przedsiębiorstwa za pomoc demonstrującym.

Rozpisanie przetargu na korwety typu Ada na nowo, przynajmniej teroretycznie, nie powinno mieć większego wpływu na rozwój programu Miligem. Zwycięzcą nowego konkursu zostałoby najprawdopodobniej, uznawane za 2. z faworytów, przedsiębiorstwo stoczniowe Dearsan.

Z kolei dla samego RMK Marine, jego przynależność do napiętnowanego obecnie przez władze Koç Holding może mocno utrudnić rywalizację w przetargu na 10 nowych okrętów interwencyjnych (Turcja chce kupić okręty interwencyjne, 2013-08-12). Co ciekawe, w omawianym konkursie udział zamierza wziąć także wspomniane Dearsan.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.