Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Brytyjski sukces na Karaibach

Marynarka wojenna, 15 sierpnia 2013

Działająca na wodach Karaibów brytyjska fregata Typu 23, HMS Lancaster (F229), przejęła kontrabandę w postaci 680 kg kokainy. Okręt wykonywał obowiązki w ramach wielonarodowej operacji Martillo.

O skuteczności operacji Martillo świadczy fakt, że w całym 2012, działającym w jej ramach okrętom udało się przechwycić kontrabandę 152 t kokainy i 21 t marihuany o wartości rynkowej ok. 3 mld USD

Do zdarzenia doszło na wodach w pobliżu Puerto Rico. Brytyjska fregata napotkała podejrzaną łódź motorową, której załoga, w chwli gdy dostrzegła okręt Royal Navy, rozpoczęła ucieczkę. W pościg za uciekinierami Brytyjczycy wysłali stacjonujący na pokładzie HMS Lancaster (na zdjęciu) śmigłowiec morski Lynx HMA.8 oraz zespoły interwencyjne na łodziach półsztywnych.

Przejęta przez zespoły interwencyjne HMS Lancaster łódź motorowa przemytników została ostrzelana z działa pokładowego i zatopiona / Zdjęcia: Royal Navy

W wyniku przeprowadzonej interwencji, Brytyjczykom udało się pojmać 3 przemytników oraz przejąć kontrabandę w postaci 680 kg kokainy o rynkowej wartości około 156 mln USD. Zabezpieczone narkotyki oraz aresztowanych przekazano straży wybrzeża USA (USCG) oraz przedstawicielom rządowej agencji antynarkotykowej DEA (Drug Enforcement Administration).

HMS Lancaster znajduje się na Karaibach w ramach wielonarodowej operacji antynarkotykowej Martillo (Sukces operacji Martillo, 2013-05-20). Jest ona koordynowana przez podległą US Southern Command Joint Interagency Task Force South (JIATF South). Angażuje jednostki morskie 13 państw, w tym także europejskich, takich jak: Francja, Hiszpania, Holandia (Sukces HNLMS Friesland na Karaibach, 2013-03-08, HNLMS Friesland na Karaibach, 2013-01-30) oraz Wielka Brytania.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.