Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Typhoon poza przetargiem w Korei Płd.

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 18 sierpnia 2013

EADS i oferowany przez niego Eurofighter Typhoon został wyeliminowany z przetargu na myśliwiec wielozadaniowy dla Korei Płd. Nie spełnił bowiem jego wymagań.

Republika Korei chce kupić 45 jednomiejscowych i 15 dwumiejscowych myśliwców wielozadaniowych, które mają zastąpić przestarzałe, 40-letnie F-4 i F-5. Mogą one kosztować nawet 8,3 bln wonów (blisko 7,3 mld USD). Przetarg organizuje Defense Acquisition Programme Administration (DAPA). Pierwotnie przewidywano, że pierwsze dostawy wybranych myśliwców nastąpią do końca 2016, ale ostatecznie termin przesunięto na sierpień 2017 (Co dalej z koreańskim przetargiem?, 2013-07-12).

Według agencji Yonhap, powołującej się na przedstawicieli DAPA, z przetargu została wyeliminowana oferta europejskiego koncernu EADS – Eurofighter Typhoon. Koreańscy specjaliści ocenili bowiem, że nie spełnia ona oczekiwanych wymagań. Między innymi dlatego, że EADS zaoferował tylko 6 samolotów dwumiejscowych, jako znacznie droższych w produkcji. Ponadto jego oferta została wyceniona w funtach brytyjskich, a nie dolarach amerykańskich, czego wymagała specyfikacja przetargu.

Jeśli informacja o wyeliminowaniu Typhoona jest prawdziwa, to jedynym oferentem, który pozostał w przetargu jest amerykański Boeing. Oferuje on zmodernizowane myśliwce F-15 Silent Eagle (Korea nie chce F-15SE?, 2013-08-13). Wcześniej z rywalizacji odpadł Lockheed Martin, który oferował myśliwce JSF F-35. Nie potrafił jednak podać ich dokładnej specyfikacji i ostatecznej ceny, o której wiadomo, że przekroczyła budżet przetargu (F-35 odpadnie z koreańskiego przetargu?, 2013-08-16). Boeing i EADS, które początkowo także przekraczały budżet, ostatecznie zaoferowały ceny mieszczące się w limicie. Ostateczna decyzja o wyborze dostawcy myśliwców ma zostać podana w połowie września.

Amerykanie od lat pozostają głównymi dostawcami uzbrojenia dla koreańskich sił zbrojnych. Boeing dostarczył już kilka partii różnych odmian F-15. Niedawno zdarzył się wyjątek, gdy AgustaWestland pokonała Sikorsky’ego w przetargu na 8 wartych 567 mln USD śmigłowców dla marynarki koreańskiej. AW159 pokonał MH-60R (A jednak AW159, 2013-01-15).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.