Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

M-346 wznawia loty

Lotnictwo wojskowe, 26 sierpnia 2013

Samolot szkolenia zaawansowanego M-346 Master wznowił loty próbne. Od maja br. były one wstrzymane z powodu wypadku jednego z prototypów.

T-346 w barwach wojsk lotniczych Włoch / Zdjęcie: Alenia Aermacchi

Wypadek prototypu samolotu M-346 miał miejsce 11 maja (Rozbił się M-346, 2013-05-12). Od tego czasu loty Masterów były wstrzymane do czasu wyjaśnienia przyczyn zdarzenia. Dochodzenie prowadziła komisja Aeronautica Militare (włoskich wojsk lotniczych), we współpracy z producentem.

Śledczy mieli nieco ułatwione zadanie, ponieważ cały przebieg lotu, w trakcie którego nastąpił wypadek był rejestrowany na żywo przez stację telemetryczną, znajdującą się na terenie zakładów Alenia Aermacchi w Venegono. Z powodu konieczności zachowania tajemnicy wojskowej wyniki dochodzenia nie zostały podane do publicznej wiadomości.

Po wypadku w konstrukcji M-346 wprowadzono pewne niewielkie zmiany, które zostały następnie zatwierdzone przez Direzione degli Armamenti Aeronautici (Dyrekcję Uzbrojenia Lotniczego). Pierwszy lot zmodyfikowanego samolotu wykonano w ubiegły czwartek. Kolejny lot przeprowadzono w piątek. W obydwu przypadkach za sterami samolotu zasiadał pilot doświadczalny, Quirino Bucci.

Co ciekawe, do lotów tych użyto jednego z 2 przedseryjnych T-346, które wkrótce zostaną przekazane Aeronautica Militare (Drugi T-346A dla AMI, 2012-02-15). W listopadzie planowane jest uzyskanie Uzupełniającego Certyfikatu Typu dla Mastera wyposażonego w nową awionikę, w konfiguracji gładkiej i z podwieszeniami.

M-346 Master jest oferowany Siłom Powietrznym RP jako nowy samolot szkolenia zaawansowanego. Oprócz niego w konkursie biorą udział Hawk AJT (Wstępne oferty na AJT: BAE Systems, 2013-06-07) i T-50 Golden Eagle (Wstępne oferty na AJT: Lockheed Martin UK, 2013-06-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.