Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Karel Doorman na sprzedaż

Marynarka wojenna, 19 września 2013

Władze Holandii podjęły decyzję o sprzedaży budowanego wciąż okrętu zaopatrzeniowego Karel Doorman (A833).

Kadłub okrętu zaopatrzeniowego Karel Doorman (A833) (po lewej) oraz towarzyszący mu obecnie użytkowany przez Koninklijke Marine HNLMS Amsterdam (A836) / Zdjęcie: Warships Images

Decyzja o sprzedaży zamówionego w 2009 Karel Doorman (Zamówienie holenderskiego okrętu zaopatrzeniowego, 2009-12-23) jest wynikiem cięć budżetowych ogłoszonych przed kilkoma dniami przez rząd w Hadze. W ich wyniku wydatki państwa w 2014 mają zmaleć o 6 mld euro, w tym 348 mln euro przeznaczone dla resortu obrony. Jest to kolejne ograniczenie budżetu wojskowego państwa w ostatnich latach, już wcześniej zmniejszonego o 1 mld euro (Holandia drastycznie zmniejsza wydatki, 2010-11-04).

Ograniczenie wydatków obronnych o blisko 350 mln euro wymusi na Holendrach podjęcie szeregu mało popularnych w kręgach wojskowych decyzji dotyczących realizowanych lub dopiero zapowiadanych programów zbrojeniowych. Pierwsze z nich, związane m.in. planami zakupu samolotów wielozadaniowych F- F-35A, zostały już ogłoszone (Tylko 37 F-35A dla Holandii , 2013-09-17).

Według przekazów medialnych, resort obrony podjął też decyzję dotyczącą dalszych losów okrętu zaopatrzeniowego Karel Doorman. Wciąż budowany, ma on zostać odsprzedany państwu trzeciemu, nie zaś zasilić flotę Koninklijke Marine (królewskiej marynarki wojennej Holandii), jak pierwotnie planowano.

Przypomnijmy, że pod koniec sierpnia kadłub Karela Doormana dotarł do stoczni Damen Schelde Naval Shipbuilding (DSNS) w Vlissingen, odpowiadającego za jego budowę (Karel Doorman w Holandii, 2013-08-19). Ma on tam zostać poddany pracom wykończeniowym. Według pierwotnych planów, wart około 400 mln euro okręt miał zostać przekazany Koninklijke Marine w 2014.

Co ciekawe, decyzja o odsprzedaży Karel Doorman zmusi Holandiędo utrzymania w linii innego okrętu zaopatrzeniowego, HNLMS Amsterdam (A836) (Nowa misja Amsterdamu, 2010-12-24). Miał on zostać wycofany ze służby w 2014 i zastąpiony właśnie przez budowaną w zakładach DSNS jednostkę.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.