Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indyjski problem z trałowcami

Marynarka wojenna, 20 września 2013

Resort obrony Indii do tej pory nie podpisał porozumienia z południowokoreańskim Kangnam o budowie i dostawie 8 nowych trałowców.

Nowe indyjskie trałowce mają zastąpić obecnie użytkowane jednostki typów Pondicherry / Karwar (na zdjęciu INS Kozhikode (M71)). Okręty mają mieć 63 m długości i 10,2 m szerokości, przy wyporności 885 t. Mają rozwijać prędkość 16 w, a ich zasięg ma wynosić 7400 km przy prędkości 10 w / Zdjęcie: MO Indii

Program zakupu nowych indyjskich trałowców został zapoczątkowany w 2004. Zwycięzcą trwającego przez kilka lat przetargu okazało się południowokoreańskie Kangnam z Pusan.

W ramach zapowiadanego porozumienia, przedsiębiorstwo to ma dostarczyć marynarce wojennej Indii 8 nowoczesnych trałowców w cenie jednostkowej ok. 480 mln USD. Pierwsze 2 okręty miałyby zostać zbudowane w Korei Południowej i dostarczone odbiorcy do 2016. Za budowę pozostałych odpowiadać ma rodzime Goa Shipyard Limited (GSL), działające w oparciu o transfer technologii.

Nowe indyjskie trałowce mają docelowo zastąpić obecnie użytkowane jednostki typów Pondicherry / Karwar, którą mają już za sobą po 33-25 lat służby. Nie wiadomo jednak, kiedy do tego dojdzie, bowiem do dnia dzisiejszego New Delhi nie udało się zawrzeć ostatecznego porozumienia z Kangnam.

Co ciekawe, powodem zwłoki w zakupie południowokoreańskich trałowców nie są względy finansowe, gdyż te miały zostać uzgodnione na samym początku negocjacji. Według indyjskich mediów, problemem w zawarciu ostatecznego porozumienia są względy proceduralne i nadmierna biurokracja, wydłużające cały proces.

Warto zaznaczyć, że nie jest to pierwszy przypadek, kiedy względy formalne utrudniają zawarcie porozumienia o zakupie uzbrojenia przez Indie. Podobnie dzieje się m.in. w przypadku francuskich samolotów wielozadaniowych Rafale (Rosyjskie uzbrojenie dla indyjskich Rafale? , 2013-09-16, Temat Rafale dla Indii wciąż żywy, 2013-06-20), gdzie także biurokracja, obok przedłużających się negocjacji finansowych, uniemożliwia zakończenie procesu wyboru i zakupu nowych statków powietrznych dla wojsk lotniczych tego państwa.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.