Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Turcja oferuje Pakistanowi T129

Lotnictwo wojskowe, 01 października 2013

Turcja aktywnie namawia Pakistan do zakupu śmigłowców uderzeniowych T129 ATAK jako następców przestarzałych AH-1F Cobra.

Dotychczas wojska lądowe Turcji odebrały 9 śmigłowców T129A ATAK, z 60 zamówionych / Zdjęcie: TAI

W czasie wizyty premiera Pakistanu Nawaza Sharifa w Anakrze, w dniach 16-18 września, Turcy zaprezentowali mu możliwości T129 ATAK (IDEF 2013: T129 ATAK w maju?, 2013-05-10). Omówiono także kwestię ewentualnego porozumienia w sprawie zakupu wiropłatów. Pakistańskie media donoszą, że umowa z Turkami może dotyczyć m.in. produkcji T129 w zakładach Pakistan Aeronautical Complex, jednak pogłoski na temat rozpoczęcia tam budowy nowej wytwórni nie zostały potwierdzone.

Natomiast według źródeł tureckich rozmowy są w zaawansowanym stadium. Widzimy, że obydwa kraje są chętne do współpracy. Mamy wizję długotrwałej kooperacji. Nie chcemy tylko zdobyć jednego kontraktu, ale chcemy także zapewnić korzyści lokalnemu przemysłowi. Zdobycie rynku pakistańskiego może przyczynić się do zawarcia kolejnych kontraktów sprzedaży T129 w przyszłości – stwierdził jeden z wyższych przedstawicieli strony tureckiej.

Co ciekawe, źródło pakistańskie, dobrze poinformowane na temat prowadzonych negocjacji twierdzi, że Turcy oferują Islamabadowi w prezencie 3 śmigłowce i 2300 przeznaczonych do nich części zamiennych. Analogiczna metoda została zastosowana w 2009, podczas rozmów w sprawie 155-mm haubic Panter, produkowanych przez Heavy Industries Taxila.

Jednym z problemów w zawarciu porozumienia może być zła kondycja finansowa Pakistanu, jednak Turcy uważają, że najważniejsza jest wola polityczna. O wiele poważniejszą przeszkodą może być natomiast uzyskanie zgody Stanów Zjednoczonych Ameryki na sprzedaż silników LHTEC CTS800-4N, stanowiących zespół napędowy T129.

Jak twierdzą analitycy jest wielce nieprawdopodobne, aby Biały Dom czy Pentagon zabroniły sprzedaży śmigłowców ATAK Pakistanowi, jednak wszystko zależy od nastroju Kongresu w chwili przyznawania zezwolenia na wniosek DSCA. Należy też pamiętać, że Waszyngton przyznał na najbliższe 2 lata bezzwrotną pożyczkę z funduszu FMF, która może zostać przeznaczona na zakup nowych śmigłowców – np. amerykańskich Bell AH-1Z Viper. Kwestia ta była poruszana 17 września, podczas wizyty z-cy Sekretarza Obrony USA Ashtona Cartera w Islamabadzie.

Za ofertą turecką mają przemawiać także niższe koszta eksploatacji i niechęć Pakistańczyków do dalszej współpracy z Amerykanami. Według Defense News kolejnym nabywcą eksportowym wiropłatów tego typu ma być Azerbejdżan, który zamierza kupić ich aż 60. Zainteresowanie T-129, a także bezzałogowcem Anka (Turcja kupuje bsl Anka, 2012-01-07), wyraża Jordania.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.