Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Włosi wysyłają okręty na pomoc imigrantom

Marynarka wojenna, 15 października 2013

Marynarka wojenna Włoch rozmieści dodatkowe okręty wojenne na wodach Morza Śródziemnego. Decyzja w tej sprawie została podjęta w związku z rozpoczynającą się dziś operacją patrolową Mare Nostrum.

Do pomocy znajdującym się w potrzebie imigrantom Marina Militare zaangażuje m.in. okręt desantowy typu San Giorgio (na zdjęciu San Giorgio (L 9892)) / Zdjęcie: Eugenio Castillo

Dotychczas kontrolowane przez Rzym wody Morza Śródziemnego patrolowane były przez 3 okręty Marina Militare (marynarki wojennej Włoch), a także po 6 jednostek nawodnych straży wybrzeża i straży granicznej. Z powietrza akwen obserwowany był dodatkowo przez włoskie śmigłowce (Włoski pokładowy NH90, 2011-06-25) i samoloty patrolowe, których załogi wyposażono w okularowe wzmacniacze obrazu (NVG) oraz kamery termowizyjne.

W związku z rozpoczynającą się dziś operacją Mare Nostrum, marynarka wojenna Włoch postanowiła wysłać na Morze Śródziemne dodatkowe 2 okręty, w tym jeden desantowy typu San Giorgio oraz bezzałogowe statki latające.

Celem podjętych działań jest zwiększenie kontroli południowych granic morskich Włoch oraz intensywniejsze zwalczanie nielegalnej imigracji. Decyzja o rozpoczęciu operacji Mare Nostrum została podjęta w następstwie tragicznych wydarzeń, do których doszło w ostatnich dniach u wybrzeży tego państwa.

Chodzi o 2 przypadki zatonięcia łodzi wypełnionych imigrantami, głównie z Somalii i Erytrei. W ich wyniku śmierć poniosło około 400 osób. Lista ofiar stale się jednak wydłuża, wraz z wyławianiem z morza kolejnych ciał.

Mare Nostrum ma być jednym ze środków przeciwdziałania tego typu zdarzeniom w przyszłości. Stąd m.in. skierowanie na omawiane wody okrętu desantowego typu San Giorgio, który w razie potrzeby miałby przyjąć rozbitków na pokład.

Celem Mare Nostrum ma być jednak nie tylko udzielanie pomocy ludziom znajdującym się w potrzebie, ale też próba zwalczania zjawiska nielegalnej imigracji z Afryki. Podobne działania ma w najbliższym czasie zintensyfikować Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Granicach Zewnętrznych Państw Członkowskich Unii Europejskiej (Frontex) z siedzibą w Warszawie. Bruksela zwróciła się już do wszystkich państw członkowskich o wsparcie Agencji, głównie w postaci okrętów patrolowych oraz dodatkowych środków finansowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.