Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wzrost kosztów brytyjskich lotniskowców

Marynarka wojenna, 06 listopada 2013

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało o kolejnym wzroście kosztów budowy dwóch brytyjskich lotniskowców typu Queen Elizabeth.

Wzrost kosztów budowy lotniskowców typu Queen Elizabeth nie wpłynie na terminarz realizacji całego programu. W dalszym ciągu aktualne są plany wodowania pierwszego z nich w 2014 i rozpoczęcia prób morskich trzy lata później. W tle widoczny jest niszczyciel Typu 45, odpowiedzialny m.in. za zapewnienie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej dla przyszłych brytyjskich grup lotniskowcowych / Rysunek: Royal Navy

Według informacji przekazanych przez resort obrony, koszt programu Queen Elizabeth wzrośnie o 800 mln GBP (do 6,2 mld GBP). Jest to niemal dwukrotnie więcej niż 3,5 mld GBP, zapowiadane w chwili uruchomienia całego przedsięwzięcia w 2007 (Londyn gotowy do kupienia lotniskowców, 2008-05-20, Kontrakt na brytyjskie lotniskowce, 2008-07-03).

Kolejny wzrost kosztów budowy lotniskowców HMS Queen Elizabeth (R08) (Obie nadbudówki HMS Queen Elizabeth na miejscu, 2013-07-02) i HMS Prince of Wales (R09) (Stępka pod Pince of Wales, 2011-05-27), to m.in. skutek próby wprowadzenia zmian w konstrukcji obu okrętów. Chodzi o niedawne plany przystosowania ich do stacjonowania wielozadaniowych samolotów bojowych F-35C, zamiast pierwotnie zapowiadanych F-35B (wersji skróconego startu i pionowego lądowania).

Po podliczeniu kosztów przeprojektowania pokładów lotniczych okrętów, Londyn postanowił powrócić do pierwotnych planów związanych z zakupem F-35B (Pierwszy brytyjski F-35B przekazany, 2012-07-19). Całe zamieszanie kosztowało jednak brytyjskiego podatnika 100 mln GBP.

Co ciekawe, zapowiedziany wzrost kosztów budowy lotniskowców nie dotknie jedynie budżetu resortu obrony. Zgodnie z porozumieniem zawartym przez Londyn z odpowiedzialną za budowę okrętów grupą przemysłową Aircraft Carrier Alliance, podział nowych wydatków ma zostać rozdzielony między stronami po połowie. W ten sposób rządowi uda się uniknąć dalszych kontrowersji oraz protestów obywateli, niezadowolonych z coraz droższego programu lotniskowcowego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.