Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Norweski statek oceanograficzny od Fincantieri

Przemysł zbrojeniowy, 01 grudnia 2013

Włoskie przedsiębiorstwo stoczniowe Fincantieri otrzymało zlecenie na budowę nowego statku oceanograficznego dla Norwegii.

Norweski statek oceanograficzny, służący również jako lodołamacz, ma zostać zwodowany w drugiej połowie 2016. Z kolei w 2017 Kronprins Haakon ma uzyskać całkowitą zdolność operacyjną. Za jego projekt odpowiadało Rolls Royce Marine

Porozumienie zostało zawarte w piątek w Oslo. Jego wartość wynosi 175 mln EUR (735,6 mln PLN). Oficjalnie, właścicielem statku będzie norweski Havforskingsinstituttet (Instytut Badań Morskich). Jego bezpośrednim użytkownikiem będzie jednak Norsk Polarinstitutt (Norweski Instytut Polarny), odpowiadający za badania na wodach okalających Arktykę i Antarktydę.

Statek, który zostanie nazwany Kronprins Haakon od imienia norweskiego następcy tronu, księcia Haakona, zbuduje należąca do Fincantieri stocznia w Riva Trigoso w Genui. Ta sama, która jest zaangażowana w program budowy dla Marina Militare (marynarki wojennej Włoch) fregat typu FREMM (Stępka pod Luigi Rizzo, 2013-09-10).

Kronprins Haakon będzie miał ponad 100 m długości i 21 m szerokości. Jego wyporność ma wynosić 9000 t. Na jego pokładzie będą bazowały dwa śmigłowce. Załogę stanowić ma 55 osób / Rysunki: Havforskingsinstituttet

Za prace wykończeniowe, a także próby morskie statku odpowiadać będzie z kolei norweska VARD (dawniej STX Offshore & Specialized Vessels) zlokalizowana w Ålesund na zachodzie kraju. Stocznia została przejęta przez Fincantieri w styczniu br.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.