Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Indyjsko-japońskie ćwiczenia morskie

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 18 grudnia 2013

Jutro na wodach Zatoki Bengalskiej rozpoczną się czterodniowe indyjsko-japońskie ćwiczenia morskie, JIMEX 2013 (Japan India Maritime Exercise).

Indyjska fregata Projektu 17, INS Satpura (F48) / Zdjęcie: US Navy

W ćwiczeniach udział weźmie 5 okrętów wojennych  Bhāratīya Nau Senā (marynarki wojennej Indii) i Japońskich Morskich Sił Samoobrony (Kaijō Jieitai): fregata Projektu 17, INS Satpura (F48), niszczyciel typu Rajput, INS Ranvijay (D55), korweta typu Khukri, INS Kuthar (P46) a także niszczyciele typów: Murasame, Ariake (DD 109) i Asagiri, Setogiri (DD 156).

Rozpoczynające się jutro ćwiczenia zostały zapowiedziane przez New Delhi i Tokio wiosną br. (Indyjsko-japońskie manewry morskie, 2013-05-27). Podzielono je na 2 etapy: sztabowy i morski.

Przez pierwsze 2 dni oficerowie obu stron będą ćwiczyć współpracę przy ustalaniu szczegółów przeprowadzanych wspólnie operacji morskich. Następnie, po wyjściu okrętów w morze, przećwiczone zostaną działania związane m.in. z inspekcjami na pokładach podejrzanych jednostek nawodnych, prowadzeniem operacji lotniczych przez bazujące na okrętach śmigłowce, a także strzelanie z ostrej amunicji, zwalczanie nieprzyjacielskich statków powietrznych i okrętów podwodnych.

Mimo oficjalnie szkoleniowego charakteru JIMEX 2013, nie ulega wątpliwości, że rozpoczynające się jutro ćwiczenia morskie wymierzone są również w ChRL i stanowią odpowiedź na prowokacyjne działania chińskiej marynarki wojennej na wodach Mórz Wschodnio- i Południowochińskiego oraz Oceanu Indyjskiego (Liaoning prowokuje , 2013-11-26, Kolejna prowokacja na Morzu Wschodniochińskim, 2012-10-19). Wystarczy wspomnieć, że podobne manewry (JIMEX 12) zrealizowano w 2012 przy wybrzeżach Japonii.

Nieprzypadkowy jest też dobór okrętów biorących udział w ćwiczeniach, przynajmniej jeżeli chodzi o BNS. Dwa z nich, INS Satpura i INS Ranvijay, zostały wysłane latem br. w kierunku Filipin (Indyjska prowokacja na Filipinach, 2013-06-13), co zostało otwarcie skrytykowane przez Pekin i ocenione jako odejście New Delhi od przyjętej zasady ograniczania aktywności marynarki wojennej do wód Oceanu Indyjskiego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.