Jutro na wodach Zatoki Bengalskiej rozpoczną się czterodniowe indyjsko-japońskie ćwiczenia morskie, JIMEX 2013 (Japan India Maritime Exercise).
W ćwiczeniach udział weźmie 5 okrętów wojennych Bhāratīya Nau Senā (marynarki wojennej Indii) i Japońskich Morskich Sił Samoobrony (Kaijō Jieitai): fregata Projektu 17, INS Satpura (F48), niszczyciel typu Rajput, INS Ranvijay (D55), korweta typu Khukri, INS Kuthar (P46) a także niszczyciele typów: Murasame, Ariake (DD 109) i Asagiri, Setogiri (DD 156).
Rozpoczynające się jutro ćwiczenia zostały zapowiedziane przez New Delhi i Tokio wiosną br. (Indyjsko-japońskie manewry morskie, 2013-05-27). Podzielono je na 2 etapy: sztabowy i morski.
Przez pierwsze 2 dni oficerowie obu stron będą ćwiczyć współpracę przy ustalaniu szczegółów przeprowadzanych wspólnie operacji morskich. Następnie, po wyjściu okrętów w morze, przećwiczone zostaną działania związane m.in. z inspekcjami na pokładach podejrzanych jednostek nawodnych, prowadzeniem operacji lotniczych przez bazujące na okrętach śmigłowce, a także strzelanie z ostrej amunicji, zwalczanie nieprzyjacielskich statków powietrznych i okrętów podwodnych.
Mimo oficjalnie szkoleniowego charakteru JIMEX 2013, nie ulega wątpliwości, że rozpoczynające się jutro ćwiczenia morskie wymierzone są również w ChRL i stanowią odpowiedź na prowokacyjne działania chińskiej marynarki wojennej na wodach Mórz Wschodnio- i Południowochińskiego oraz Oceanu Indyjskiego (Liaoning prowokuje , 2013-11-26, Kolejna prowokacja na Morzu Wschodniochińskim, 2012-10-19). Wystarczy wspomnieć, że podobne manewry (JIMEX 12) zrealizowano w 2012 przy wybrzeżach Japonii.
Nieprzypadkowy jest też dobór okrętów biorących udział w ćwiczeniach, przynajmniej jeżeli chodzi o BNS. Dwa z nich, INS Satpura i INS Ranvijay, zostały wysłane latem br. w kierunku Filipin (Indyjska prowokacja na Filipinach, 2013-06-13), co zostało otwarcie skrytykowane przez Pekin i ocenione jako odejście New Delhi od przyjętej zasady ograniczania aktywności marynarki wojennej do wód Oceanu Indyjskiego.