Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Super Tucano dla Blackwater

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 03 czerwca 2008

Brazylijska prasa ujawniła, że lutym Embraer sprzedał amerykańskiej EP Aviation, spółce zależnej Blackwater Worldwide, lekki samolot szturmowy EMB 314 Super Tucano. Najemnicy prawdopodobnie zakupią kolejnych kilka samolotów.


Blackwater zakupił EMB 314 Super Tucano w wersji dwumiejscowej (inne oznaczenie A-29B), identycznej z wykorzystywaną przez brazylijskie wojska lotnicze. Samolot przeznaczony jest do misji rozpoznawczych, dozoru, ale również bezpośredniego wsparcia na polu walki, szczególnie w konfliktach asymetrycznych. Ostatnio został wykorzystany przez Kolumbię do kontrowersyjnego, ale skutecznego zbombardowania obozu partyzantów FARC w sąsiednim Ekwadorze (zobacz: Ekwador i Chile wybrały Super Tucano; Wojna Kolumbii z Ekwadorem i Wenezuelą?). Samolot może być wyposażony w całą gamę nowoczesnego uzbrojenia podwieszanego na 5 szynach podskrzydłowych. Standardowo uzbrojony jest w dwa wkm-y kalibru 12,7 mm, wyrzutnię nkp kalibru 70 mm, podwieszane działko 20 mm, bomby klasyczne i kierowane oraz 2 kpr klasy powietrze-powietrze. Napęd zapewnia 1600-konny silnik turbośmigłowy Pratt & Whitney Kanada PT6A-68C / Zdjęcie: Embraer

Według dziennika Estado de Sao Paulo transakcja była warta 4,5 mln USD. Potwierdzono ją, sprawdzając rejestr amerykańskich władz lotniczych FAA. Okazało się, że od lutego figuruje w nim jeden Super Tucano, należący do EP Aviation.

Samolot został jednak pozbawiony 2 skrzydłowych wkm FN Herstal M3P kalibru 12,7 mm. Prawdopodobnie po to, by obejść brazylijskie przepisy, zabraniające sprzedaży uzbrojenia dla przedsiębiorstw prywatnych bądź w strefy konfliktów zbrojnych. Tymczasem potwierdzono, że Blackwater chce wykorzystać samolot w Iraku, jako wsparcie swoich oddziałów (najemnicy nie mogą liczyć na bezpośrednie wsparcie formacji lotniczych wojsk amerykańskich).

Sprzedaż była dyskutowana między władzami obu państw. W tej sprawie spotkali się prezydent Luiz Inácio Lula da Silva z przedstawicielami administracji amerykańskiej. Według Luiza Carlosa Siqueiry Aguiara, odpowiedzialnego w Embraerze za sprzedaż samolotów dla agencji rządowych, władze USA wyraziły zainteresowanie nawet 8 samolotami. Wszystkie mają być wykorzystane w Iraku.

Blackwater to ogromne przedsiębiorstwo, zarabiające przede wszystkim na rządowych zleceniach na misje ochrony w Iraku i Afganistanie. Ma ono nie tylko jeden z największych ośrodków treningu taktycznego w USA, ale również samoloty transportowe, śmigłowce (razem prawie 35 egz.), samochody patrolowe własnej konstrukcji (Grizzly), a nawet statek-bazę. Przeciwko spółce prowadzone jest jednak dochodzenie federalne w sprawie zabicia w ubiegłym roku 17 irackich cywilów, a także z powodu oskarżeń o przemyt broni.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.