Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Straty błękitnych hełmów

Strategia i polityka, 09 stycznia 2014

W minionym roku znowu odnotowano straty wśród żołnierzy służących w ramach międzynarodowych misji pokojowych ONZ.

Krajem, który w minionym roku stracił najwięcej żołnierzy w ramach misji pokojowych ONZ, była Tanzania (10). Na drugim miejscu uplasowały się Indie. Mimo relatywnie dużych strat po stronie indyjskich błękitnych hełmów, New Delhi nie zamierza ograniczać swojego zaangażowania w ramach ONZ / Zdjęcie: Chimreports

Według raportu Komisji Międzynarodowej Służby Cywilnej (International Civil Service Commision) w minionym roku ONZ straciło 33 żołnierzy oraz 25 cywilów, służących w międzynarodowych misjach pokojowych na całym świecie. Państwem, które odnotowało jedne z największych strat były Indie. New Delhi straciło 7 żołnierzy, wszystkich stacjonujących w Sudanie Południowym w ramach UNMISS (United Nations Mission in the Republic of South Sudan).

Do pierwszego ataku na Hindusów doszło w kwietniu (Atak na personel ONZ w Sudanie Południowym, 2013-04-10). Grupa 200 mężczyzn ostrzelała konwój składający się z ponad 30 wojskowych oraz kilkunastu cywilów. Życie straciło 5 żołnierzy i 7 cywilów.

Za drugim razem do ataku doszło pod koniec 2013, kiedy grupa napastników wywodzących się najprawdopodobniej z jednej z największych grup etnicznych w kraju, Nuerów, wtargnęła do lokalnego ośrodka ONZ w Akobo na terenie wschodniego stanu Jonglei. Śmierć poniosło 2 indyjskich żołnierzy (pierwotne przekazy mówiły o 3 ofiarach) (ONZ traci żołnierzy w Sudanie, 2013-12-20).

Nie licząc 2013, w minionych latach straty wśród personelu ONZ służącego w ramach międzynarodowych misji pokojowych utrzymywały się na zbliżonym poziomie. W 2012 Organizacja informowała o śmierci 37 osób: 17 żołnierzy i 20 cywilów. Rok wcześniej życie straciło 36 osób: 9 żołnierzy, jeden doradca wojskowy oraz 26 cywilów.

Przedstawione powyżej zestawienia to przede wszystkim efekt dużego zaangażowania ONZ w misję niesienia pokoju w niespokojnych częściach świata. Błękitne hełmy oraz współpracujący z nimi cywile często padają ofiarami ataków zwaśnionych stron konfliktów, którym starają się zapobiegać lub które starają się wygaszać (ONZ kupuje bsl Falco, 2013-08-12, Rooivalki w boju, 2013-11-06).

Często personel ONZ staje się też politycznym zakładnikiem w konflikcie, co było doskonale widoczne na przykładzie wojny domowej w Syrii (ONZ potwierdza liczbę ofiar w Syrii, 2013-07-26), gdzie walczący z reżimem Baszara al-Asada rebelianci porwali 21 filipińskich żołnierzy biorących udział w misji UNDOF (United Nations Disengagement Observer Force) na Wzgórzach Golan (Personel ONZ porwany w Syrii , 2013-03-07, Żołnierze ONZ uwolnieni w Syrii, 2013-03-11). Całe zdarzenie zagroziło nawet przyszłości misji, jako że część zaangażowanych w nią państw postanowiła odesłać swoich żołnierzy do kraju (Co dalej z misją UNDOF?, 2013-06-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.