Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Meksyk legalizuje Autodefensas

Strategia i polityka, 28 stycznia 2014

Meksykańskie władze wyraziły zgodę na działalność lokalnych paramilitarnych bojówek, walczących z kartelami narkotykowymi.

Rurales mogą współpracować z kontrolowanymi przez rząd formacjami siłowymi, użytkować zakazane dla cywili uzbrojenie oraz korzystać z wojskowych i policyjnych urządzeń łączności i rozpoznania. Ich zadaniem będzie wsparcie oddziałów rządowych w ustabilizowaniu sytuacji na zachodzie kraju / Zdjęcie: Noticias Guerreras

O pierwszych lokalnych bojówkach, aktywizujących się głównie na terenie zachodniego stanu Michoacán, mówiło się rok temu. Autodefensas, jak ich pierwotnie nazywano, tworzyli zwykli obywatele, rolnicy, ludzie mieszkający na prowincji, często z przeszłością w siłach zbrojnych lub policji. Stanowili odpowiedź na coraz swobodniejsze, a tym samym brutalniejsze, działania meksykańskich karteli narkotykowych.

Początkowo władze Meksyku marginalizowały znaczenie bojówek. Z czasem jednak Autodefensas urosły zbytnio w siłę. Do tego stopnia, że zaczęły przejmować kontrolę nad małymi miastami, rządzonymi w praktyce przez kartele. To było za dużo dla rządu centralnego, który postanowił rozprawić się z nowym problemem (Meksykanie pacyfikują Michoacan, 2014-01-17).

Z czasem jednak władze centralne zmieniły podejście do liczących około 20 000 ludzi bojówek. Zamiast z nimi walczyć, postanowili je wykorzystać do rozprawienia się z jednym z najgroźniejszych meksykańskich karteli narkotykowych, Caballeros Templarios (Templariusze). Autodefensas zostały formalnie przekształcone w znane z historii Meksyku Rurales, stanowiąc dopełnienie sił zbrojnych i policji.

Rurales mogą współpracować z kontrolowanymi przez rząd formacjami siłowymi, użytkować zakazane dla cywili uzbrojenie oraz korzystać z wojskowych i policyjnych urządzeń łączności i rozpoznania. Ich zadaniem będzie wsparcie oddziałów rządowych w ustabilizowaniu sytuacji na zachodzie kraju, gdzie coraz więcej miejscowości przechodzi pod kontrolę karteli narkotykowych, żołnierze padają ofiarami ataków (Zamach na wiceadmirała w Meksyku, 2013-07-30), a infrastruktura strategiczna jest niszczona (Wojsko przejmuje kontrolę nad Lazaro Cardenas, 2013-11-05, Bsl chronią infrastrukturę energetyczną, 2013-11-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.