Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Meksyk legalizuje Autodefensas

Strategia i polityka, 28 stycznia 2014

Meksykańskie władze wyraziły zgodę na działalność lokalnych paramilitarnych bojówek, walczących z kartelami narkotykowymi.

Rurales mogą współpracować z kontrolowanymi przez rząd formacjami siłowymi, użytkować zakazane dla cywili uzbrojenie oraz korzystać z wojskowych i policyjnych urządzeń łączności i rozpoznania. Ich zadaniem będzie wsparcie oddziałów rządowych w ustabilizowaniu sytuacji na zachodzie kraju / Zdjęcie: Noticias Guerreras

O pierwszych lokalnych bojówkach, aktywizujących się głównie na terenie zachodniego stanu Michoacán, mówiło się rok temu. Autodefensas, jak ich pierwotnie nazywano, tworzyli zwykli obywatele, rolnicy, ludzie mieszkający na prowincji, często z przeszłością w siłach zbrojnych lub policji. Stanowili odpowiedź na coraz swobodniejsze, a tym samym brutalniejsze, działania meksykańskich karteli narkotykowych.

Początkowo władze Meksyku marginalizowały znaczenie bojówek. Z czasem jednak Autodefensas urosły zbytnio w siłę. Do tego stopnia, że zaczęły przejmować kontrolę nad małymi miastami, rządzonymi w praktyce przez kartele. To było za dużo dla rządu centralnego, który postanowił rozprawić się z nowym problemem (Meksykanie pacyfikują Michoacan, 2014-01-17).

Z czasem jednak władze centralne zmieniły podejście do liczących około 20 000 ludzi bojówek. Zamiast z nimi walczyć, postanowili je wykorzystać do rozprawienia się z jednym z najgroźniejszych meksykańskich karteli narkotykowych, Caballeros Templarios (Templariusze). Autodefensas zostały formalnie przekształcone w znane z historii Meksyku Rurales, stanowiąc dopełnienie sił zbrojnych i policji.

Rurales mogą współpracować z kontrolowanymi przez rząd formacjami siłowymi, użytkować zakazane dla cywili uzbrojenie oraz korzystać z wojskowych i policyjnych urządzeń łączności i rozpoznania. Ich zadaniem będzie wsparcie oddziałów rządowych w ustabilizowaniu sytuacji na zachodzie kraju, gdzie coraz więcej miejscowości przechodzi pod kontrolę karteli narkotykowych, żołnierze padają ofiarami ataków (Zamach na wiceadmirała w Meksyku, 2013-07-30), a infrastruktura strategiczna jest niszczona (Wojsko przejmuje kontrolę nad Lazaro Cardenas, 2013-11-05, Bsl chronią infrastrukturę energetyczną, 2013-11-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.