Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

KWM dostarczy WP dwa Leopardy-NJ

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 29 stycznia 2014

Krauss-Maffei Wegmann dostarczy do 10. Brygady Kawalerii Pancernej dwa wozy Leopard-NJ przeznaczone do nauki jazdy. Pojazdy zostały kupione bez przetargu za 12,13 mln zł.

Wojsko Polskie otrzyma w marcu 2014 dwa wozy Leopard-NJ do nauki jazdy, bazujące na czołgach Leopard 2A4. Trafią one do Ośrodka Szkolenia Leopard w Świętoszowie / Zdjęcie: C. Gurk

Procedura pozyskania pojazdów rozpoczęła się w listopadzie 2012. W ramach negocjacji bez ogłoszenia o zamówieniu Inspektorat Uzbrojenia zakupił za 12.129.316 zł (bez VAT) dwa pojazdy do nauki jazdy czołgami Leopard-NJ na bazie czołgów Leopard 2A4. Oznacza to, że za każdy z wozów - będących w zasadzie pozbawionymi wież odmianami bojowymi - zapłacono po 6,06 mln zł. Wydaje się to bardzo wysoką kwotą, zwłaszcza, gdy zestawi się ją z jednostkowym kosztem zakupionych niedawno 119 Leopardów 2A4 i 2A5.

Uzasadnieniem wyboru procedury negocjacyjnej bez uprzedniej publikacji ogłoszenia o zamówieniu w Dzienniku Urzędowym UE jest według Inspektoratu Uzbrojenia fakt, że może być ono zrealizowane tylko przez określonego oferenta z przyczyn związanych z ochroną wyłącznych praw. Jedynym producentem czołgu do nauki jazdy na bazie Leoparda 2A4 jest Krauss-Maffei Wegmann (KMW stracił saudyjski kontrakt?, 2013-07-12; Niemiecka broń za 2,5 mld USD dla Kataru, 2013-04-20; Greckie Leopardy z koperty , 2014-01-02). Produkcja wozu nazwanego Fahrschulpanzer Leopard 2 rozpoczęła się na zlecenie rządu niemieckiego w 1986.

Zakup Leopardów-NJ zwiększy całkowitą liczbę niemieckich czołgów w Wojsku Polskim do 249, z czego 144 będą stanowiły wozy Leopard 2A4, a pozostałe 105 Leopard 2A5. Również te ostatnie zostały zakupione bez przetargu (Druga partia Leopardów trafi do Żagania, 2014-01-27).

Dwa Leopardy-NJ przeznaczone do szkolenia początkowego i doskonalącego żołnierzy ubiegających się o wydanie uprawnień do kierowania czołgami Leopard 2A4 trafią do Ośrodka Szkolenia Leopard w Świętoszowie. Pojazdy mają dotrzeć do tej placówki do końca marca 2014. Będą to wozy wyposażone w kabiny dla instruktorów prowadzących zajęcia, przypominające atrapę wieży z działem.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.