Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Dwumiejscowy Gripen F dla Brazylii

Lotnictwo wojskowe, 06 lutego 2014

Brazylia weźmie udział w opracowywaniu dwumiejscowego Gripena F.

Na razie nie sprecyzowano, do jakich zadań miałby służyć dwumiejscowy Gripen F. Najprawdopodobniej, oprócz szkolenia taktycznego, byłby używany do misji uderzeniowych na cele lądowe i morskie o szczególnym znaczeniu / Rysunek: Saab

Przedstawiciele Saab potwierdzili, że przemysł brazylijski będzie zaangażowany w opracowywanie dwumiejscowego Gripena F. Dotychczasowi nabywcy samolotów – Schweizer Luftwaffe (wojska lotnicze Szwajcarii) i Flygvapnet (wojska lotnicze Szwecji) postanowiły nabyć wyłącznie samoloty jednomiejscowe, oznaczone jako Gripen E.

Jak poinformował Dan Jangblad, wiceprezes Saab, Força Aérea Brasileira (FAB, wojska lotnicze Brazylii) zamierzają wprowadzić do służby 28 jednomiejscowych Gripenów E i 8 dwumiejscowych Gripenów F. Na razie jednak jest za wcześnie, aby mówić o szczegółach. Więcej wiadomo będzie po zakończeniu negocjacji – dodał Jangblad.

W ramach offsetu związanego ze sprzedażą Gripenów dla Brazylii, Szwedzi zamierzają na początek zainwestować 363 mln BRL (ok. 467 mln zł) w rozwój zakładów w São Bernardo do Campo (Brazylia wybrała Gripena, 2013-12-19). Będzie tam produkowane ok. 80% struktury brazylijskich Gripenów, co pozwoli na utworzenie 1 tys. nowych miejsc pracy. Szwedzi dostarczą do wytwórni obrabiarki i przyrządy montażowe. Zdaniem Jairo Candido, prezesa Inbra Group, będącej partnerem Saaba w Kraju Kawy, dzięki współpracy ze Szwedami, w ciągu kilku następnych lat São Bernardo do Campo stanie się centrum przemysłu obronnego.

Kilka dni temu Saab otrzymał od szwedzkiej agencji zamówień wojskowych (FMV) kontrakt na wykonanie w 2014 usług wsparcia logistycznego i obsługi technicznej Gripenów eksploatowanych przez Flygvapnet (Iceland Air Meet 2014, 2014-02-03) oraz wojska lotnicze Czech, Węgier (Węgrzy będą chronić Słowenię, 2014-01-08) i Tajlandii. W głównej mierze obejmuje on dostawy dokumentacji technicznej, wyposażenia naziemnego i obsługę techniczną zespołów. Jego wartość wynosi 174 mln SEK (82,6 mln zł). Prace zostaną wykonane w zakładach Saab w Linköping, Arboga, Järfälla, Göteborgu i Östersund.

Pierwotna umowa z FMV przewiduje możliwość wykonania dodatkowych zleceń, których wartość maksymalna nie może przekroczyć 1,36 mld SEK (0,645 mld zł) do grudnia 2016. Dotychczas z powyższej kwoty wykorzystano łącznie 795 mln SEK (377 mln zł) (Fundusze na seryjne Gripeny E, 2013-12-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.