Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Atlas Elektronik zamiast WASS?

Marynarka wojenna, 18 lutego 2014

Po utworzeniu spółki joint-venture z Atlas Elektronik GmbH, indyjska Pipavav Defence and Offshore Engineering zamierza zaoferować ok. 100 ciężkich torped dla Bhāratīya Nau Senā (marynarki wojennej Indii).

Ciężka torpeda Seahake Mod.4, będąca eksportową odmianą DM2A4 Seehecht, ma zasięg do 50 km, a jej prędkość wynosi 50 w. Uzbrojona jest w głowicę bojową o masie około 260 kg. Na korzyść oferowanego BNS rozwiązania przemawia fakt, że New Delhi ma już doświadczenie w użytkowaniu torped SUT (Surface and Underwater Target), również produkowanych przez Atlas Elektronik, które przenoszone są przez indyjskie konwencjonalne OP typu Shishumar, powstałe w oparciu o projekt niemieckich jednostek Typ 209/1500 / Zdjęcie: Atlas Elektronik

Utworzenie spółki joint-venture zostało ogłoszone podczas zakończonej niedawno wystawy DefExpo2014. Zawarte między stronami porozumienie zobowiązuje Atlas Elektronik do przekazania indyjskiemu wspólnikowi technologii niezbędnej do lokalnej produkcji ciężkich torped Seahake Mod.4, będących eksportową odmianą DM2A4 Seehecht (Scire odpala Seehechta, 2007-11-18).

Celem przedsięwzięcia jest próba zaoferowania 98 torped, które będą podstawowym orężem 6 nowych konwencjonalnych OP typu Scorpène (Scorpene jednak wcześniej?, 2013-12-11), a w przyszłości także innych jednostek podwodnych BNS. Do niedawna było niemal pewnym, że dostawcą torped będzie kontrolowana przez Finmeccanica, Whitehead Alenia Sistemi Subacquei (WASS), która zaoferowała New Delhi torpedy Black Shark.

Sytuacja zmieniła się jednak w ostatnich tygodniach, gdy po anulowaniu porozumienia o zakupie 12 śmigłowców AW101 (Indie anulowały kontrakt na śmigłowce VIP, 2014-01-01) – proponowanych Indiom przez inną spółkę zależną Finmeccanica, AgustęWestland (AW) – New Delhi zaczęło rozważać różne warianty ukarania Włochów.

Przez krótki czas rozważano zablokowanie dostępu do indyjskiego rynku zbrojeniowego nie tylko dla samej AW, ale także dla innych podmiotów kontrolowanych przez spółkę-matkę, w tym także dla wspomnianej WASS (Co z torpedami dla indyjskich Scorpene?, 2014-01-22). Ostatecznie jednak ograniczenia wprowadzono tylko w stosunku do producenta śmigłowców (Indie zamykają rynek dla AgustyWestlanda, 2014-02-12).

Mimo tego, obecna sytuacja stwarza pewne szanse na doprowadzenie do anulowania wyników postępowania w sprawie zakupu ciężkich torped i doprowadzenia do wyboru niemiecko-indyjskiej oferty. Faktem jest również, że rozbudowa indyjskich sił podwodnych (w tym także strategicznych OP z napędem atomowym), stwarza możliwość otrzymania w przyszłości kolejnych zleceń na broń tej klasy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.