Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Aquitaine (prawie) gotowa do ZOP

Marynarka wojenna, 24 lutego 2014

Pierwsza z francuskich fregat typu FREMM, Aquitaine (D650), uzyskała wstępną zdolność operacyjną do zadań zwalczania okrętów podwodnych (ZOP).

Marine Nationale zamierza użytkować 11 fregat typu FREMM, w tym 9 w konfiguracji ZOP oraz 2 ze wzmocnionym uzbrojeniem przeciwlotniczym. Poza Francją, na zakup FREMM zdecydowały się również marynarki wojenne Włoch i Maroka. W ostatnim czasie dużo mówiło się o możliwości nabycia 2 fregat omawianego typu przez Peru / Zdjęcie: MO Francji

O wydarzeniu poinformowała francuska agencja zajmująca się zamówieniami obronnymi – DGA. Uzyskanie przez Aquitaine wstępnej zdolności operacyjnej to efekt intensywnych prób morskich, których celem było sprawdzenie funkcjonowania systemów bojowych okrętu (Aquitaine wystrzeliła torpedę, 2012-07-01).

Uzyskanie przez Aquitaine zdolności do zwalczania okrętów podwodnych pozwala na szybkie wdrożenie okrętu do służby (Aquitaine odebrana, 2012-11-27). W przyszłości pierwsza z francuskich fregat typu FREMM będzie odpowiedzialna za wykrywanie, a w razie konieczności także zwalczanie, nieprzyjacielskich OP, idących wodami kontrolowanymi przez Marine Nationale (marynarkę wojenną Francji).

Druga z fregat omawianego typu, Normandie (D651), dołączy do D650 w najbliższych miesiącach. Pod koniec zeszłego roku okręt rozpoczął kompleksowe próby morskie (Próby Normandie, 2013-10-27, Drugi francuski FREMM zwodowany, 2012-10-22), po zakończeniu których możliwe będzie jego przejęcie przez Marine Nationale oraz skierowanie do czynnej służby.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.