Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

HNLMS Zuiderkruis na złom

Marynarka wojenna, 27 lutego 2014

Wycofany ze służby okręt zaopatrzeniowy Koninklijke Marine (marynarki wojennej Holandii), HNLMS Zuiderkruis (A832), jest w drodze do Turcji, gdzie zostanie zezłomowany.

W ostatnich latach HNLMS Zuiderkruis brał udział m.in. w wielonarodowej operacji antypirackiej Atalanta. Wspierał też okręty podporządkowane regionalnemu dowództwu marynarki wojennej Holandii na terenie Antyli Holenderskich / Zdjęcie: MO Holandii

HNLMS Zuiderkruis został wycofany z linii w lutym 2012. Powodem były cięcia wydatków obronnych Holandii (Holandia drastycznie zmniejsza wydatki, 2010-11-04), które w ostatnich latach zmusiły siły zbrojne tego państwa do pozbycia się wielu typów uzbrojenia, w tym m.in. czołgów podstawowych Leopard 2A6 (Holandia sprzedała Leopardy, 2014-01-16), czy bojowych wozów piechoty CV9035NL (Holandia sprzedaje CV90, 2013-09-20).

Ex-holenderski okręt zaopatrzeniowy znajduje się obecnie w drodze do tureckiego Izmiru, gdzie zostanie zezłomowany przez przedsiębiorstwo stoczniowe Şimşekler. W przyszłości najprawdopodobniej dołączy do niego drugi z zaopatrzeniowców, HNLMS Amsterdam (A836), którego wycofanie ze służby zostało zapowiedziane na rok bieżący (HNLMS Amsterdam potwierdza swą wartość, 2013-10-28).

Wybór tureckiego przedsiębiorstwa do zezłomowania HNLMS Zuiderkruis nie jest dziełem przypadku. Turcy mają już bowiem bogate, wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu tego typu działań, m. in. utylizacji ex-brytyjskich lotniskowców typu Invincible: HMS Invincible (R05) i HMS Ark Royal (R07) (Ostatnia prosta HMS Ark Royal, 2013-05-22).

Zadania wsparcia okrętów Koninklijke Marine przejmie teraz wprowadzany do służby Karel Doorman (A833) (Karel Doorman jednak dla Holandii, 2013-10-30). Całkowitą zdolność operacyjną okręt powinien uzyskać w 2015. Koszt jego budowy to 400 mln EUR (1,6 mld zł).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra