Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Indie kupują 197 śmigłowców Fennec

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 08 października 2007

Indie do końca roku zamierzają podpisać kontrakt dotyczący zakupu od koncernu EADS 197 śmigłowców AS 550 Fennec C3. Mają one posłużyć armii indyjskiej szczególnie do operacji w rejonach górzystych, w tym w regionie Siachen, a także np. w Kaszmirze. EADS pokonał w przetargu amerykańskiego Bella 407 i rosyjskiego Kamowa.

Wielozadaniowy, jednosilnikowy (Turbomeca Arril 2B o mocy trwałej 543 kW) Fennec dobrze sprawdza się w warunkach górskich, gdzie powietrze jest rozrzedzone, a tym samym znacznie spada udźwig śmigłowców. Zgodnie z indyjskimi planami, nowe śmigłowce mają przewozić dostawy ważące do 750 kg (udźwig maksymalny Fenneca wynosi 980 kg) dla grup komandosów przebywających na wysokości nawet 4 tysięcy metrów. Będą też wykonywać inne zadania, takie jak ewakuacja medyczna, czy wsparcie ogniowe.

Nie podano oficjalnie wartości kontraktu. Jest on szacowana przez ekspertów na 600 mln USD. 67 z zakupionych śmigłowców ma zostać wyprodukowanych we Francji, reszta będzie zmontowana w Hindustan Aeronautics Limited (HAL). Docelowo Indie mogą kupić nawet 600 Fenneców. Będą one sukcesywnie zastępować 400 dotychczas używanych śmigłowców Alouette i Lama (nazywane w Indiach Chetak i Cheetah).

EADS i jego spółki zależne współpracują z Indiami od wielu lat. Ta współpraca rozszerza się obecnie na inne niż lekkie śmigłowce segmenty rynku. Plany obejmują m.in. rozwój przez Eurocoptera i HAL 10-tonowego śmigłowca przeznaczonego dla armii indyjskiej i na eksport.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.