Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ostrzał HMNB Devonport

Marynarka wojenna, 17 marca 2014

Fregata Typ 23, HMS Argyll (F231), odpaliła podczas prób realizowanych w pobliżu bazy HMNB Devonport torpedę ćwiczebną. Ta, pozbawiona głowicy bojowej, uszkodziła nieznacznie infrastrukturę bazy.

Do odpalenia torpedy ćwiczebnej doszło podczas prób systemów bojowych fregaty Typ 23, HMS Argyll (F231). To najstarszy pozostający w służbie okręt tego typu, utrzymywany w linii od 1991 / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Do omyłkowego wystrzelenia ćwiczebnej torpedy Sting Ray doszło w minioną środę podczas prób systemów bojowych fregaty (Serwis torped za 370 mln GBP, 2009-08-11). Z niewyjaśnionych dotąd przyczyn, pocisk odpalił w kierunku zabudowań portowych HMNB Devonport. Pozbawiona głowicy bojowej torpeda nie wyrządziła większych strat materialnych, niszcząc jedynie część ogrodzenia oraz jeden z kontenerów. Obyło się też bez strat ludzkich.

Środowy incydent wzbudził duże zainteresowanie brytyjskich mediów, a także liczne kontrowersje w środowisku wojskowych. Powodem jest nie samo odpalenie torpedy ćwiczebnej, a fakt że trafiła ona w zabudowania bazy HMNB Devonport. Na jej terenie stacjonują atomowe okręty podwodne typu Trafalgar (Problemy techniczne HMS Triumph, 2013-11-12). Jest też głównym ośrodkiem remontowym wszystkich atomowych OP Royal Navy, a wiec także strategicznych Vanguardów. Gdyby pocisk uzbrojony był w głowicę bojową, straty w ludziach mogłyby być liczone w setkach osób, a infrastruktura bazy zostałaby poważnie uszkodzona.

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii nie podało, czy w chwili opisywanego zdarzenia na terenie bazy stacjonował którykolwiek z atomowych OP. Do czasu wyjaśnienia przyczyn całego zdarzenia, Royal Navy zawiesiła wszelkie próby systemów bojowych okrętów, realizowane w pobliżu HMNB Devonport.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.