Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

MG5 po testach zimowych

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 23 marca 2014

Zakończyły się zimowe testy 7,62-mm niemieckiego karabinu maszynowego MG5 (H&K HK121). Przed pełnym przyjęciem do uzbrojenia broń musi przejść próby latem.

Erkaemowa odmiana uniwersalnego karabinu maszynowego H&K HK121, który trafił do Bundeswehry na testy i otrzymał desygnatę MG5 / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Zakończyła się pierwsza, zimowa faza testów niemieckich 7,62-mm uniwersalnych karabinów maszynowych MG5 realizowana przez Bundeswehrę w Kanadzie. Kolejny etap to próby w warunkach letnich w Hiszpanii i – być może – również na pustyni w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, podobnie jak to miało miejsce w przypadku nowego bwp Puma (Pustynne próby Pumy, 2013-12-10).

Bundeswehra w ramach przyszłego 7-letniego kontraktu na dostawy nowych średnich karabinów maszynowych MG5 (Maschinengewehr mittel MG5), o szacowanej wartości 190 mln euro (798 mln zł), podjęła pod koniec czerwca decyzję o zakupie za 2,65 mln euro (11,12 mln zł) 65 uniwersalnych karabinów maszynowych HK121 (dostarczonych przez Hekcler & Koch) do prób wojskowych (Bundeswehra kupuje testowe HK121, 2013-07-27).

Niemcy, z chwilą pozyskania nowej broni, nawet do celów testowych, wprowadzają ją pod własną desygnatą do uzbrojenia. Jest to niezależne od liczby zakupionych egzemplarzy. W ten sposób sześciu napędowym karabinom maszynowym Dillon Aero M134D, które trafiły do niemieckich sił specjalnych, nadano miano MG6. Oznacza to, że z chwilą zakupu HK121 otrzymał, już oficjalnie, desgnatę MG5, niezależnie czy próby zakończą się pomyślnie, czy też nie.

Pierwotne zamówienie, opublikowane 9 listopada 2012 miało obejmować dostawy 7114 karabinów maszynowych o wartości 119,2 mln euro (500 mln zł), jednak 21 listopada przerwano postępowanie. Informacje o rozpoczęciu kolejnego pojawiła się 24 listopada 2012 na dostarczenie do Bundeswehry do 12 733 MG5.

Zgodnie z wymaganiami, nowa konstrukcja ma działać na zasadzie odprowadzania części gazów prochowych z przewodu lufy, odprowadzanych do mechanizmu gazowego z tłokiem i być ryglowana przez obrót zamka. Działanie, obsługa i naprawa ma być jak najbardziej zbliżone do używanego przez armię niemiecką 5,56-mm karabinka maszynowego MG4 (H&K MG43). Karabin maszynowy ma być zasilany amunicją 7,62 mm x 51 NATO podawaną w rozsypnej taśmie amunicyjnej DM60/M13, z wyrzucaniem łusek w dół i ogniwek taśmy w prawo. Nowa broń ma być wyposażona w nastawny regulator gazowy pozwalający na prowadzenie ognia z szybkostrzelności 600, 700 i 800 strz./min.

Karabin maszynowy ma być kupowany przez Bundeswehrę w trzech podstawowych wersjach: standardowej z lufą długości 550 mmm, dwójnogiem, celownikiem optycznym 4x30, kolbą z oporą ramieniową lub tylcem; piechoty z 460-mm lufą, chwytem przednim zintegrowanymi z mini-dwójnogiem, celownikiem optycznym 4x30, kolbą z regulowanym położeniem stopki i torbą amunicyjną zawieszoną pod broni; oraz pojazdową z elektrospustem oraz 660-mm lufą. Broń ma poprawnie działać na amunicji 7,62 mm x 51 NATO z pociskiem zwykłym DM111, ale też przeciwpancernej DM151 i ślepej DM68.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.