Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wejście w życie umowy o zakupie Mangusty

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 25 czerwca 2008

Wczoraj w zakładach Turkish Aerospace Industries, Inc. (TAI) odbyła się uroczystość oficjalnego rozpoczęcia programu produkcji śmigłowców uderzeniowych T129 ATAK, czyli wersji Agusty A129CTB.

A129 Mangusta to jeden z najmniejszych śmigłowców uderzeniowych świata. Eksploatujący je Włosi są z nich jednak zadowoleni, wiążąc duże nadzieje z modernizacją większości swoich śmigłowców do wariantu International (A129CTB) o mocniejszych silnikach, z nowoczesną awioniką oraz systemami uzbrojenia. Stosunkowo małe rozmiary i masę traktują jako poważny atut, szczególnie w razie ich wykorzystania w misjach ekspedycyjnych / Zdjęcie: AgustaWestland

Mangusty zwyciężyły turecki przetarg na śmigłowiec uderzeniowo-rozpoznawczy 30 marca 2007, a umowa z TAI i AgustaWestland (jako podwykonawcą) została podpisana 7 września. Przewiduje ona dostarczenie tureckim wojskom lądowym 50 śmigłowców, z opcją na 41 kolejnych egz., za sumę ok. 2 mld Euro.

Montaż maszyn będzie odbywał się w zakładach TAI, których pracownicy będą odpowiedzialni za całość programu. Większość podzespołów dostarczą Włosi, natomiast drugi podwykonawca, turecki ASELSAN, wykona komputer misji, systemy wskazywania celów, nawigacji, łączności i walki radioelektronicznej.

Okres badawczo-wdrożeniowy, związany ze stworzeniem nowych podzespołów i ich integracją, ma trwać 5 lat, a dostawy - kolejne 4,5 roku.

TAI uzyskała jednocześnie prawo do eksportu T129 ATAK, z wyłączeniem Włoch i Wielkiej Brytanii.


Drukuj Góra