Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Australijczycy zadowoleni z ASLAV-S

Wojska lądowe, 31 marca 2014

Przedstawiciele wojsk lądowych Australii pozytywnie wypowiadają się o nowej odmianie kołowych transporterów opancerzonych ASLAV 8x8, przystosowanej do zadań rozpoznawczych.

Wyposażone w wysoki masz obserwacyjny, ASLAV-S będą mogły swobodnie działać w terenie zalesionym, bez wpływu na jakość zbieranych i analizowanych informacji. W skład wyposażenia pojazdów wchodzą m.in. kamery dzienno-nocne, dalmierze laserowe oraz radiolokatory. Wozy będą współpracować z rozmieszczonymi na polu walki oddziałami wchodzącym w skład jednostek zmechanizowanych, jak i wspierającymi je oddziałami artylerii / Zdjęcie: MO Australii

Australian Light Armoured Vehicle (ASLAV), to wersja LAV-25 dla Korpusu Piechoty Morskiej USA (USMC) i pochodna transportera Piranha 8x8. Najnowsza odmiana, ASLAV-S, przystosowana została do zadań rozpoznawczych. Pojazdy wyposażono w szeroki zestaw urządzeń obserwacji i analizy pola walki, w tym m.in. kamery dzienno-nocne, dalmierze laserowe oraz radiolokatory.

Pierwsze egzemplarze ASLAV-S, oficjalnie przekazane wojskom lądowym Australii pod koniec zeszłego roku, przeszły próby poligonowe podczas niedawnych ćwiczeń Costa River, realizowanych na poligonie nad zatoką Shoalwater Bay, na północnym wschodzie Australii.

ASLAV w najnowszej odmianie będą wspierać rozmieszczone na polu walki oddziały, zarówno wchodzące w skład jednostek zmechanizowanych, jak i artylerii. Pojazdy będą mogły wykrywać potencjalne cele dla tych drugich, a także dokonywać pomiarów ich odległości od sojuszniczych jednostek. Wyposażone w wysokie maszty obserwacyjne, wozy będą mogły swobodnie działać na terenach zalesionych, bez wpływu na jakość zbieranej i analizowanej informacji terenowej.

Wprowadzenie do służby ASLAV-S to kolejne działanie zmierzające do podnoszenia potencjału oferowanego przez rodzinę tych pojazdów. W przeszłości Australijczycy zlecali odpowiednim podmiotom m.in. remont i modernizację zarówno całych wozów (Modernizacja australijskich transporterów, 2010-06-01) jak i poszczególnych elementów ich wyposażenia pokładowego, w tym systemów bojowych (Kongsberg zmodernizuje australijskie Protectory, 2013-12-27).

Dla przypomnienia, zestaw urządzeń obserwacji i analizy pola walki (MS3) dla australijskich ASLAV-S dostarczyła należąca do Finmeccanica, DRS Technologies, w ramach zawartego pod koniec 2010 porozumienia o wartości około 30 mln USD (91 mln zł).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra