Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Voyager tankuje Herculesa

Lotnictwo wojskowe, 03 kwietnia 2014

Brytyjczycy przeprowadzili pierwsze próby pobierania paliwa z tankowca Voyager przez transportowiec C-130J Hercules.

C-130J Hercules RAF pobiera paliwo z wielozadaniowego transportowca-tankowca Voyager / Zdjęcie: Air Tanker

Załogi Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii) wykonały tankowania transportowca C-130 Hercules przez wielozadaniowy samolot transportowo-tankujący Voyager. W trakcie prób po raz pierwszy użyto zestawu z przewodem elastycznym, zabudowanego w kadłubie tego ostatniego. 

Latem ub. r. personel RAF wykonał analogiczne próby kwalifikacyjne, przetaczając paliwo ze zbiorników Voyagera samolotom bojowym Eurofighter Typhoon i Tornado za pomocą zasobników podskrzydłowych. W ich trakcie przeprowadzono ponad 215 kontaktów, podając 3300 t nafty (Intensywne próby Voyagera, 2013-10-08).

Pierwsze tankowania Herculesa są kolejnym krokiem na drodze uzyskania całkowitej zdolności bojowej przez flotę Voyagerów RAF. Obecnie Brytyjczycy dysponują 6 samolotami tego typu, przystosowanym do przetaczania paliwa za pomocą przewodu elastycznego. 4 z nich (Voyager KC3) mają zabudowane 2 zasobniki podskrzydłowe Cobham 905E i zestaw Cobham 805E w kadłubie, a pozostała para, oznaczona jako Voyager KC2, tylko 2 zasobniki podskrzydłowe. 

Od rozpoczęcia eksploatacji w kwietniu 2012 Voyagery wylatały łącznie ponad 7200 h, w trakcie ponad 1940 misji, przewożąc ponad 125 300 pasażerów i ponad 8100 t ładunku. W grudniu ub. r. rozpoczęto regularne loty samolotów tego typu do Camp Bastion w Afganistanie.

Voyager 02, który zarejestrowany jest jako cywilny statek powietrzny, od początku 2013 wykonał 490 lotów, o łącznym czasie ponad 2700 h. Na jego pokładzie przetransportowano 55 600 osób i ponad 3400 t frachtu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.