Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Większe dotacje USA dla Izraela

Strategia i polityka, 01 lipca 2008

Senat USA zdecydował o zwiększeniu sumy pomocy wojskowej dla Izraela o dodatkowe 170 mln USD. W 2009 wyniesie ona 2,55 mld USD.

Jednym z owoców amerykańskiego wsparcia dla Izraela jest czołg Merkava (na zdjęciu wersja Mk 3). Czołg został opracowany w rekordowym tempie, w latach 1970-1974, dzięki wsparciu technicznemu i opłaceniu przez USA całej fazy badawczo-rozwojowej. Dzisiaj współpraca ta dotyczy m.in. systemu antyrakietowego, lotnictwa i najnowszych technologii wojskowych / Zdjęcie: SOI

W ramach zatwierdzonego kilka dni temu pakietu finansowego na prowadzenie wojny w Iraku i Afganistanie (zobacz: Dodatkowe 165 mld USD), Kongres przyznał 170 mln USD na zwiększenie bezzwrotnej pomocy wojskowej dla Izraela. Poinformowała o tym w poniedziałek sekretarz stanu, Condoleezza Rice.

Decyzja została pozytywnie przyjęta przez główną, proizraelską organizację lobbystyczną, American Israel Public Affairs Committee, która posiada ogromny wpływ na działania Kongresu i administracji rządowej USA, dotyczącej Bliskiego Wschodu.

Decyzja amerykańskiego parlamentu zwiększy pomoc wojskową z tegorocznych 2,38 mld do 2,55 mld USD w 2009. Wynika to również z przyjętego wcześniej planu dofinansowania sił zbrojnych Izraela sumą 30 mld USD w ciągu najbliższych 10 lat. Podobne programy – choć w mniejszej skali – dotyczą Arabii Saudyjskiej (20 mld), Egiptu (13 mld) i innych państw Zatoki Perskiej (łącznie prawie 20 mld USD). Ma to pozwolić na dozbrojenie bliskowschodnich sojuszników Waszyngtonu w obliczu wzrostu zagrożenia ze strony Iranu.

Ostatnia decyzję względem Izraela tłumaczono wzrostem zbrojeń Teheranu oraz aktywności grup terrorystycznych w Libanie i na okupowanych ziemiach palestyńskich, a inspirowanych przez Iran i Syrię. Faktem jest jednak, że bezpośrednie i pośrednie wsparcie finansowe oraz wojskowe dla Izraela jest o wiele większe. Obejmuje ono m.in. offset za dostarczany Tel-Awiwowi sprzęt amerykański, transfer technologii, dostęp do danych wywiadu czy nisko lub w ogóle nieoprocentowane (często niespłacane) pożyczki na rzecz miejscowej gospodarki, co pozwala przeznaczać na obronność duże sumy z izraelskiego budżetu (ok. 7-8 mld USD rocznie).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.