Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Miliardowe zlecenie DCNS

Marynarka wojenna, 03 czerwca 2014

Według francuskich mediów, DCNS zawarło ostatecznie porozumienie o sprzedaży Egiptowi czterech fregat typu Gowind.

Zakupione przez Egipt fregaty mają wypierać 2400 t, co znaczy, że będą znacznie większe niż zbudowana dla marynarki wojennej Francji i wykorzystywana w celach marketingowych L'Adroit (P725) (na zdjęciu) o wyporności 1500 t / Zdjęcie: MO Francji

O prawdopodobnej sprzedaży Gowindów Egiptowi mówiło się od wielu tygodni (Egipt bliski zakupu Gowindów, 2014-03-05). Dziennik La Tribune informuje dziś, że DCNS udało się najprawdopodobniej przekonać władze Egiptu do swojej oferty, a te zdecydowały się na zakup 4 fregat typu Gowind oraz 2 kolejnych jako opcji. Wartość porozumienia, nie wliczając w to jednak docelowego uzbrojenia okrętów wartego 300-400 mln EUR (1,2-1,6 mld zł), ma wynosić około 1 mld EUR (4 mld zł).

Trzy spośród okrętów zostaną zbudowane na terenie zakładów stoczniowych w Aleksandrii. Egipskie Gowindy otrzymają m.in. w wyrzutnię pocisków przeciwlotniczych VL MICA oraz pocisków przeciwokrętowych MM40 Exocet. W pokonanym polu Francuzi pozostawili niemiecki ThyssenKrupp Marine Systems z MEKO-200 oraz holenderski Damen Group z jednostkami typu Sigma.

Egipskie zlecenie jest kolejnym sukcesem rynkowym francuskiego DCNS związanym z okrętami omawianego typu. Kilka lat temu na zakup fregat zdecydowała się Malezja (Thales doposaży malezyjskie Gowindy, 2014-02-20). Jak donoszą francuskie media, ostatnio decyzję o nabyciu 3 Gowindów miał podjąć Urugwaj (Gowindy tym razem dla Urugwaju?, 2014-04-04).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.