Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Katastrofa Dhruva w Indiach

Lotnictwo wojskowe, 26 lipca 2014

W Indiach rozbił się śmigłowiec HAL Dhruv Mk III. W katastrofie zginęło siedem lecących nim osób.

Rozbity śmigłowiec to HAL Dhruv Mk III (efekt programu ALH, Advanced Light Helicopter). Należał do 111. Helicopter Unit Snow Tigers Bharatiya Vayu Sena (indyjskich wojsk lotniczych). Jednostka otrzymała 10 śmigłowców tego typu w lutym 2012

Wczoraj po południu, o 15.53 czasu lokalnego, śmigłowiec indyjskich wojsk lotniczych HAL Dhruv wystartował z bazy Bareilly, by lecieć do Allahabadu. Na jego pokładzie znajdowało się 7 żołnierzy. Po ponad godzinie lotu, o 16.57 pilot nadał sygnał may-day. Tuż po tym Dhruv rozbił się w okolicach Sitapur w dystrykcie Uttar Pradesh, ok. 160 km od miejsca startu. Wrak niemal całkowicie spłonął.

W katastrofie zginęli wszyscy znajdujący się na pokładzie śmigłowca, w tym dwuosobowa załoga. Wśród ofiar znaleźli się dwaj wysocy rangą oficerowie – dowódca skrzydła i dowódca eskadry, a także młodszy oficer, podoficer i dwóch kaprali. Na ziemi nie odnotowano strat.

Nie wiadomo, co było przyczyną katastrofy. Prawdopodobnie była nią awaria techniczna. Według świadków, śmigłowiec palił się jeszcze w powietrzu.

Dhruv Mk III był wyposażony w rejestrator parametrów lotu. Został on znaleziony w jego spalonych szczątkach. Odnaleziono też zwęglone ciała ofiar.

Rozbity śmigłowiec to HAL Dhruv Mk III, efekt programu ALH, Advanced Light Helicopter (Niechciany Dhruv, 2011-05-26; Avio pomaga HAL, 2010-09-14). Należał do 111. Helicopter Unit Snow Tigers Bharatiya Vayu Sena (indyjskich wojsk lotniczych). Jednostka otrzymała 10 śmigłowców tego typu w lutym 2012. 

To kolejna katastrofa śmigłowca Dhruv w ostatnich latach (W Ekwadorze rozbił się HAL Dhruv, 2014-02-22; Katastrofa Dhruva, 2011-04-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.