Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

AQAP znów uderza

Strategia i polityka, 12 sierpnia 2014

Bojówki Al-Ka’idy Półwyspu Arabskiego (AQAP) przeprowadziły w ostatnich dniach serię ataków na pozycje wojsk rządowych na terenie centralnego Jemenu.

Do niedawna AQAP traktowana była jako największe zagrożenie dla regionu. Jej rola w destabilizacji Bliskiego Wschodu wyraźnie jednak zmalała od czasu, gdy siły Państwa Islamskiego (dawniej Islamskiego Państwa w Iraku i Lewancie) przejęły dużą część Iraku, a także wyparły siły rządowe ze wschodniej Syrii, zagrażając jednocześnie Turcji / Zdjęcie: MO Jemenu

Do najpoważniejszego ataku doszło 7 sierpnia, kiedy grupa islamistów próbowała zająć kwaterę dowództwa dystryktu wojskowego w Hadramaut. Według AQAP, atakującym udało się zabić ponad 50 żołnierzy sił rządowych. Kilku z nich najpierw schwytano, by potem ich rozstrzelać. Napastnicy nie informują jednak o stratach własnych.

Strona rządowa mówi z kolei o 25 ekstremistach wyeliminowanych podczas walk toczonych w ostatnich dniach na terenie centralnego i wschodniego Jemenu. Dane te należy przyjmować z dystansem. Obie strony przejawiają skłonność do zawyżania własnych sukcesów, minimalizując jednocześnie ponoszone straty.

Rosnąca w siłę AQAP zmusiła władze w Sanie do zorganizowania w ostatnich miesiącach ofensywy wojskowej, wymierzonej w zgrupowania i obozy szkoleniowe islamistów (Jemen uderza w al-Kaidę, 2014-04-30). Siły rządowe korzystały przy tej okazji z pomocy materiałowej USA (Samoloty uderzeniowe dla Jemenu, 2014-03-26), które jednocześnie atakowały pozycje ekstremistów przy użyciu bezzałogowych statków latających.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.