Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ex-amerykańskie Chinooki dla Maroka

Lotnictwo wojskowe, 26 sierpnia 2014

Wojska lotnicze Maroka odbiorą 3 ex-amerykańskie śmigłowce transportowe CH-47D.

W marcu br. Columbia Helicopters odkupiło od rządu USA 5 transportowych CH-47D. Prawdopodobnie to właśnie niektóre z nich trafią do Maroka po modernizacji / Zdjęcie: Columbia Helicopters

Śmigłowce przechodzą obecnie przeglądy naprawcze i modernizacyjne w zakładach Columbia Helicopters, mieszczących się na terenie portu lotniczego Aurora w stanie Oregon. Prace, których wartość szacowana jest na 6 mln USD (19 mln zł), obejmują przeglądy naprawcze płatowców i silników po powrocie z misji w Azji oraz przeglądy strukturalne po 400 h lotu i wyposażenie na nowo wnętrza wiropłatów. CH-47D otrzymają także nowy kamuflaż.

Chinooki dotarły do zakładów Columbia Helicopters w dn. 11-13 sierpnia. Proces związany z odnowieniem ich zdatności do lotu ma potrwać ok. 7 miesięcy. Następnie zostaną one przetransportowane w częściach do Maroka. Tam, po zmontowaniu, zostaną oblatane i przekazane al-Quwwat al-Jawwiyah al-Malakiyah al-Maghribiyah (królewskim wojskom lotniczym Maroka). Transakcja realizowane jest w ramach Foreign Military Sales.

W latach 1970. rząd w Rabacie zamówił 12 CH-47C. Ich dostawcą było włoskie Elicotteri Meridonali. Wiropłaty przekazano w dwóch transzach, po 6, w 1979 i w 1982. W październiku 2009 Maroko złożyło oficjalne zapytanie o możliwość zakupu 3 nowych CH-47D, za sumę ok. 134 mln USD (426 mln zł). Jednak do transakcji nie doszło.

Obecnie al-Quwwat al-Jawwiyah al-Malakiyah al-Maghribiyah mają na stanie 3-8 CH-47C. Główną siłę bojową stanowi 19 Aerospatiale SA-342 Gazelle, w tym 7 uzbrojonych w ppk HOT i 12 z działkiem. Flota wiropłatów wielozadaniowych to 5 Agusta-Bell AB-206 (Bell 206), 3 AB-212, 25 AB-205A, 2 Sikorsky UH-60 Black Hawk i 24 SA-330 Puma.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.