Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USA o wsparciu dla Kurdów

Strategia i polityka, 27 sierpnia 2014

Departament Obrony USA podał nieco informacji na temat pomocy udzielanej Autonomii Kurdyjskiej, zaangażowanej w walkę z Państwem Islamskim.

Zdjęcie: ISIL

USA od kilku tygodni koordynują, wraz z władzami w Bagdadzie, napływ międzynarodowej pomocy materiałowej do Autonomii Kurdyjskiej, w tym broni, amunicji oraz wyposażenia wojskowego. Oddziały kurdyjskich Peszmergów otrzymują zaopatrzenie od blisko 10 państw, w tym Albanii, Chorwacji, Danii, Francji, Kanady, Wielkiej Brytanii oraz Włoch (Brytyjskie Chinooki w Iraku, 2014-08-14).

Pomoc wojskowa dostarczana jest do Kurdystanu przy użyciu amerykańskich i brytyjskich samolotów transportowych, startujących m.in. z tureckiej bazy w Incirlik na południu kraju. Część zaopatrzenia przerzucana jest też drogą lądową.

Transporty zaopatrzenia wojskowego, to oprócz bombardowania pozycji PI (dawniej Islamskiego Państwa w Iraku i Lewancie) i danych wywiadowczych, jedyna forma pomocy, jaką Zachód jest w stanie udzielić Kurdystanowi (USA o lotach nad Irakiem , 2014-08-12). Przedstawiciele Departamentu Obrony USA, a także resortów siłowych innych państw, wykluczają bowiem możliwość wysłania na miejsce własnych wojsk, nie licząc oddziałów sił specjalnych, próbujących zlokalizować i wyeliminować lub pojmać przywódców islamistów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.