Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

M777 dla Australii

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 21 lipca 2008

Do Kongresu USA trafiły dokumenty wymagane do sprzedaży Australii 57 lekkich haubic holowanych M777A2, wraz ze sprzętem pomocniczym, o wartości 248 mln USD.

Kanadyjska M777, jedna z 6 wykorzystywanych przez 1st Regiment Royal Canadian Horse Artillery w Afganistanie. Haubica zebrała w czasie tej misji doskonałe opinie. Ostatnio Kanadyjczycy wyposażyli je w nowe pociski precyzyjne, typu Excalibur. O ile jednak standardowa amunicja kosztuje ok. 2 tys. USD za sztukę, za jednego Excalibura trzeba zapłacić aż 150 tys. USD / Zdjęcie: DO Kanady

Rewelacyjna brytyjska haubica o masie zaledwie 4,2 t, stworzona przez Vickersa, który został później przejęty przez BAE Systems, trafi do kolejnego, trzeciego już odbiorcy. Wcześniej działa zostały zakupione przez USA i Kanadę. Pentagon zamówił łącznie 676 egz., które są dostarczane do jednostek wojsk lądowych, piechoty morskiej i Gwardii Narodowej (zobacz: Kolejne zamówienie na M777). Kanada posiada obecnie 12 M777, jednak w czerwcu rozpoczęła się ostatnia faza negocjacji w sprawie zakupu kolejnych 37 egz. w USA.

Obecna procedura uzyskania zgody Kongresu na eksport uzbrojenia dotyczy zamówienia australijskiego. Dotyczy ono 57 haubic, tyluż jednokanałowych radiostacji AN/VRC-91F, pakietu szkoleniowego i części zamiennych i sprzętu dodatkowego. W przypadku zakupu pełnego pakietu, wartość kontraktu wyniesie 248 mln USD.

Większość prac wykona BAE Land Systems, w zakładzie w Hattiesburgu, należącym wcześniej do United Defence.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.